پرش لینک ها

آشنایی با ارز‌ رمزنگاری شده – بخش دوم

ماینینگ (Mining)

در شبکه های ارزهای رمزنگاری شده، ماینینگ در واقع راهکاری برای اعتبار سنجی معاملات است. به افرادی که ماینینگ انجام می دهند، ماینر (Miner) گفته می شود. برای انجام این کار، ماینرهای موفق به عنوان پاداش ارز رمزنگاری شده دریافت می کنند. این پاداش هزینه معاملات را با خاطرت نیروی به وجود آمده برای پردازش کاهش می دهد. سرعت به وجود آمدن توابع هش که دلیل اصلی اعتبار سنجی معاملات هستند با استفاده از ماشین هایی مثل FPGA و ASIC افزایش پیدا می کند. این ماشین ها الگوریتم های بسیار پیچیده توابع هش مثل SHA-256 و scrypt را اجرا خواهند کرد. مبارزه برای استفاده از ماشین های ارزان تر و البته کارآمد از زمان معرفی اولین ارز رمزنگاری شده یعنی بیت کوین  از سال 2009 در حال انجام است. با حضور بیشتر افراد برای ماجراجویی در دنیای ارزهای مجازی، به وجود آوردن توابع هش برای اعتبار سنجی به صورت تدریجی پیچیده تر شده است. ماینرها مجبور هستند برای استفاده از ماشین های ASIC با عملکرد بالا سرمایه گذاری زیادی انجام دهند و به همین خاطر معمولا هزینه انجام شده برای دستیابی به تابع هش معمولا با سرمایه گذاری انجام شده همخوانی ندارد. این سرمایه گذاری مربوط به خرید ماشین، تامین الکتریسیته، خنک سازی ماشین ها و رفع گرمای زیادی به وجود آمده خواهد بود. برخی از ماینرها از منابع به اشتراک گذاری شده در یک شبکه استفاده می کنند تا از پاداش به دست آمده به صورت مساوی بهره مند شود. در ماه فوریه سال 2018 میلادی، دولت مرکزی چین انجام معامله با ارز مجازی را متوقف کرد و در ادامه انجام امر ماین را نیز ممنوع اعلام کرد. از این زمان برخی از ماینرهای چینی، مرکز عملیات خود را به کانادا منتقل کردند. یک شرکت، دیتاسنتری به منظور انجام عملیات ماینینگ در زمین های استخراج نفت و گاز در کانادا به وجود آورد و دلیل اصلی آن قیمت پایین گاز بود. از ماه ژوئن سال 2018، شرکت انتقال الکتریسیته Hydro Quebec در کانادا طراحی به دولت ارائه کرد که بر اساس آن 500 مگاوات الکتریسیته به شرکت های ارز رمزنگاری شده برای عملیات ماینینگ اختصاص داده شود. بر اساس گزارش ارائه شده توسط Fortune در فوریه 2018، کشور ایسلند تبدیل به بهشتی برای شرکت های ماینینگ تبدیل شده است چون هزینه تامین الکتریسیته در این کشور بسیار پایین است. قیمت ها به این دلیل پایین نگه داشته شدند چون بخش اصلی انرژی کشور ایسلند از انرژی های تجدید پذیر تامین می شود. به همین خاطر بسیاری از شرکت های ماینینگ، به انجام این عملیات در کشور ایسلند علاقه زیادی دارند.

افزایش قیمت پردازنده گرافیکی

افزایش علاقه و ماین کردن برای دست یابی به ارزهای رمزنگاری شده باعث افزایش درخواست برای خرید کارت های گرافیکی یا در اصل پردازنده های گرافیکی در سال 2017 شد. کارت های گرافیکی مورد علاقه ماینرها، محصولاتی از شرکت Nvidia مثل GTX 1060 و GTX 1070 بودند. در سمت مقابل نیز کارت های گرافیکی RX 570 و RX 580 از شرکت AMD بسیار محبوب شدند. این علاقه بسیار زیاد در خرید باعث شد تا قیمت کارت های مذکور به دو برابر افزایش پیدا کنند. در نهایت نیز این کارت ها در بازار جهانی تقریبا نایاب شدند. کارت گرافیکی GTX 1070 ti که با قیمت پایه جهانی 450 دلار در بازار وجود داشت، به قیمتی در حدود 1100 دلار نزدیک شد. مدل شش گیگابایتی GTX 1060 نیز که با قیمت 250 دلار به بازار جهانی عرضه شده بود به قیمتی در حدود 500 دلار نزدیک شد. کارت های RX 570 و RX 580 که توسط AMD تولید می شدند تقریبا در بازار جهانی در حدود یک سال کاملا نایاب شدند. ماینر ها معمولا محموله های کارت های گرافیکی را بلافاصله بعد از عرضه به بازار به صورت یک جا خریداری می کردند. شرکت Nvidia از فروشگاه های خرده فروشی خواست تا تمام قدرت خود را برای فروش کارت های گرافیکی جدید به گیمرها به کار گیرند و کارت های گرافیکی را به ماینر ها نفروشند. این شرکت اعلام کرده بود که افراد گیمر از اهمیت زیادی برای آنها برخوردارند. به صورت کلی کارت های گرافیکی برای پردازش بازی های بسیار سنگین استفاده می شوند.

کیف پول

کیف پول ارزهای رمزنگاری شده، کلیدهای عمومی و خصوصی یا آدرس هایی را در خود نگه داری می کنند که برای دریافت و پرداخت این دست از ارزها استفاده می شوند. با در دست داشتن کلید خصوصی، دسترسی به نوشتن در دفتر کل حساب عمومی وجود دارد، بدین ترتیب می توانید از ارز رمزنگاری شده برای خرید استفاده کنید. با استفاده از کلید عمومی، افراد دیگر می توانند ارزهای رمزنگاری شده را به کیف پول دیجیتال شما انتقال دهند.

آشنایی با ارز‌ رمزنگاری شده – بخش دوم
آشنایی با ارز‌ رمزنگاری شده – بخش دوم

ناشناس بودن

بیت کوین به عنوان ارزی رمزنگاری شده بیشتر یک واحد مستعار است تا ناشناس. ارز رمزنگاری شده موجود در کیف پول دیجیتال مخصوص به فرد نیست بلکه به کلید یا آدرس مخصوصی لینک شده است. بدین ترتیب، صاحبان بیت کوین قابل شناسایی نیستند اما همه تراکنش ها به صورت عمومی در بلاک چین قابل مشاهده خواهند بود. البته انتقال ارز رمزنگاری شده معمولا تحت قانون مخصوص، اطلاعات مربوط به کاربر را جمع آوری می کند. ارزهای رمزنگاری شده جایگزین مثل Zerocoin، CryptoNote و Zerocash می توانند به صورت کاملا ناشناس همراه با قابلیت تغییر پذیری انتقال پیدا کنند.

قابلیت تغییرپذیری

بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده قابلیت تغییر پذیری و تعویض را دارند. البته توکن های غیر قابل تغییر نیز وجود دارند.

اقتصاد

ارزهای رمزنگاری شده معمولا خارج از سیستم بانکی دولتی وجود دارد و تراکنش های مربوط به آنها بیرون از این سیستم درون اینترنت پیگیری می شود.

هزینه معاملات و جا به جایی

هزینه معملات برای ارزهای رمزنگاری شده معمولا به ظرفیت شبکه در زمان انتقال بستگی دارد. البته درخواست مالک ارز برای انتقال سریع نیز روی این هزینه تاثیر خواهد داشت. مالک ارز رمزنگاری شده می تواند هزینه مخصوصی را تعیین کند در حالی که شبکه موجود معاملات را بر اساس هزینه معملات از زیاد به کم، به ترتیب انجام خواهد داد. در واقع هر چه قدر هزینه معامله تعیین شده توسط مالک بیشتر باشد، فرآیند انتقال توسط شبکه زودتر انجام می شود. برای ارز رمزنگاری شده Ether، هزینه معامله و جا به جایی ارتباط مستقیمی با پیچیدگی محاسباتی، پهنای باند مورد نیاز و فضای ذخیره سازی دارد. در سمت مقابل هزینه معاملات برای بیت کوین بر اساس حجم معامله و اینکه آیا در این انتقال از SegWit استفاده شده است یا خیر، تعیین می شود. در ماه سپتامبر 2018، هزینه معاملات برای ارز Ether به صورت میانگین در حدود 0.017 دلار اعلام شده بود در صورتی که این مقدار برای بیت کوین 0.55 دلار بود.

مبادلات

مبادلات ارز رمزنگاری شده به کاربر اجازه می دهد تا ارز مد نظر خود را با واحد دیگری تعویض کند. این واحد می تواند پول بدون پشتوانه باشد، یا حتی کاربر می تواند دیگر ارزهای دیجیتال را برای مبادله در نظر بگیرد. مبادله در زمینه ارزهای رمزنگاری شده مبحث بسیار مفصلی است که در مقاله ای دیگر به صورت جامع به آن خواهیم پرداخت.

مبادلات اتمی

مبادلات اتمی (Atomic Swaps) مکانیزمی است که در آن یک ارز رمزنگاری شده می تواند به صورت مستقیم با ارزی رمزنگاری شده از نوع دیگر تعویض شود در حالی که حضور یک شخص یا شرکت ثالث مورد اطمینان برای نظارت روی این انتقال اجباری نیست.

خودپردازها

جردن کلی، سازنده Robocoin اولین خودپرداز مخصوص به بیت کوین را در سال 2014 در آمریکا راه اندازی کرد. این خودپرداز که در تکزاس راه اندازی شده بود، ساز و کاری مشابه به خود پردازهای معمولی در بانک ها دارد  اما برای شناسایی از اسکنر برای خواندن مدارک دولتی مثل گواهینامه استفاده می کرد.

عرضه اولیه سکه

عرضه اولیه سکه (Initial Coin Offering) یا ICO راهکاری بحث برانگیز برای کسب بودجه برای ساخت ارزهای رمزنگاری شده جدید است. یک ICO می تواند توسط استارت آپ ها برای دور زدن کنترل های دولتی استفاده شود گرچه کنترل های قانونی به خصوص در کشورهای آمریکا و کانادا اعتقاد دارند که سرمایه گذاری به این شکل که باعث رسیدن به سود می شود باید حتما تحت نظر باشند. در یک برنامه ICO به صورت کلی در ابتدا به ازای پرداخت ارزهای دیجیتال دیگر مثل بیت کویت یا Ether، تعداد واحد از ارز رمزنگاری شده جدید به پپشتیبان های اولیه داده می شود. بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط PriceWaterHouseCoopers، چهار عدد از ده طرج بزرگ ICO، کشور سوئیس را به عنوان مقر انجام عملیات خود در نظر گرفتند و در آن کشور نیز به عنوان شرکتی بدون سود ثبت شدند. کشور سوئیس و کنترل های قانونی نیست اعلام کردند که برخوردی متعادل با این گونه شرکت ها خواهند داشت.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه