پرش لینک ها

آشنایی با ارز‌ رمزنگاری شده – بخش سوم

مطابقت با قانون

وضعیت قانونی ارزهای رمزنگاری شده بسته به هر کشور متفاوت است و باید گفت که قوانین مربوط به آن هنوز در قسمت های مختلف جهان در حال تغییر و تصویب است. در حالی که قوانین برخی از کشورها به صراحت استفاده و مبادله ارزهای رمزنگاری شده را قانونی اعلام کردند برخی دیگر از انجام اینکار خودداری می کنند. بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط کتابخانه ملی کنگره آمریکا هشت کشور استفاده از ارزهای رمزنگاری شده را کاملا ممنوع اعلام کردند. این کشورهای شامل الجزایر، بولیوی، مصر، عراق، مراکش، نپال، پاکستان و امارات متحده عربی هستند. پانزده کشور دیگر نیز محدودیت های ضمنی برای استفاده از ارزهای رمزنگاری شده در نظر گرفتند که شامل بحرین، بنگلادش، چین، کلمبیا، جمهوری دومینیکن، اندونزی، ایران، کویت، لسوتو، لیتوانی، ماکائو، عمان، عربستان سعودی و تایوان می شود. در ایالات متحده آمریکا و کانادا قوانین بسیار سختی برای استفاده و مبادله از ارزهای رمزنگاری شده به خصوص بیت کوین وجود دارد. سازمان های دولتی، دپارتمان ها و دادگاه های مختلف، بیت کوین را به دسته های متفاوتی تقسیم کردند. بانک مرکزی چین استفاده و تبادل بیت کوین را از سال 2014 در موسسات مالی ممنوع اعلام کرده است. در روسیه در حالی که استفاده از ارزهای دیجیتال کاملا آزاد است اما خرید محصولات به صورت مستقیم از طریق آنها غیر قانونی طلقی می شود. قوانین و محدودیت های در نظر گرفته شده نیز در این کشور مربوط به بیت کوین است اما برای دیگر ارزها نیز اعمال می شود. ارزهای رمزنگاری شده پتانسیل بسیار زیادی برای دور زدن تحریم هایی که علیه کشورهایی مثل ایران، روسیه و ونزوئلا اعمال شده، دارند. در ماه آوریل سال 2018، نمایندگان اقتصادی کشورهای ایران و روسیه ملاقاتی برای رسیدن به راهکاری برای دور زدن سیستم سوئیف از طریق تکنولوژی بلاک چین غیر متمرکز داشتند. دولت روسیه همچنین با پشتیبانی از ونزوئلا به آنها امکان این را داد تا ارز رمزنگاری شده petro را برای دور زدن تحریم های آمریکا استفاده کنند. در تابستان سال 2018 نیز بانک تایلند برنامه خود برای ساخت ارز رمزنگاری شده رابه صورت رسمی اعلام کرد.

ممنوع شدن تبلیغات برای ارزهای رمزنگاری شده

تبلیغ بیت کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری شده در فضای مجازی و به خصوص فیسبوک، گوگل، توئیتر، بینگ، اسنپ چت و … ممنوع شده است. پلتفرم های اینترنتی چینی مثل Baidu، Tencent و Weibo نیز تبلیغات بیت کوین را ممنوع اعلام کردند.

وضعیت پرداخت مالیات در ایالات متحده آمریکا

در ماه مارس سال 2014، سازمان درآمد داخلی آمریکا که زیر نظر خزانه داری این کشور فعالیت می کند، اعلام کرد که بیت کوین به عنوان یک دارایی شناخته شده و پرداخت مالیات شامل آن می شود. بدین ترتیب دارندگان این ارز رمزنگاری شده باید مالیات آن را در این کشور پرداخت کنند. در مقاله ای که توسط محققان آکسفورد منتشر شد، بیت کوین مشخصاتی مشابه به فلزات گران بها در بازار دارد و از این لحاظ شباهتی به پول های حقیقی نخواهد داشت. بدین ترتیب سازمان درآمد داخلی آمریکا تصمیم گرفت تا بیت کوین را شامل پرداخت مالیات اعلام کند.

آشنایی با ارز‌ رمزنگاری شده – بخش سوم
آشنایی با ارز‌ رمزنگاری شده – بخش سوم

 

نگرانی های قانونی در مورد اقتصاد جهانی کنترل نشده

با افزایش محبوبیت ارزهای رمزنگاری شده و آنلاین و همچنین افزایش تقاضا برای خرید و فروش آنها بعد از معرفی اولیه بیت کوین در سال 2009، نگرانی ها در مورد مبادله کنترل نشده واحد ارزی نیز افزایش پیدا کرده است. نگرانی ها بیشتر از این است که ارزهایی بدین شکل که قابل کنترل توسط دولت ها نیستند توسط تبهکاران مورد استفاده قرار بگیرند. نبود کنترل روی شبکه مربوط به ارزهای رمزنگاری شده بارها مورد انتقاد قرار گرفتند چون امکان استفاده از آنها توسط خلافکاران برای پولشویی و فرار از مالیات وجود دارد. معاملات انجام شده برای استفاده و یا تبادل این ارزها به صورت کاملا مستقل از سیستم بانکی انجام می شود و به همین خاطر امکان فرار مالیاتی برای افراد وجود دارد. از آنجا که پرداخت مالیات بر اساس اعلام درآمد انجام می شود، بسیار سخت است که مشخص شود ارزهای رمزنگاری شده چگونه به دست آمده و به چه منظوری تبادل شده است. تقریبا ردگیری استفاده از ارزهای رمزنگاری شده امکان چذیر نیست. سیستم ناشناسی که بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده ارائه می کنند راهکاری بسیار ساده برای پولشویی به شمار می رود در حالی که دیگر نیاز به انجام عملیات پیچیده بانکی برای اینکار نیست. پولشویی از این طریق صرفا توسط انجام معاملات ناشناس انجام می شود.

دزدی و کلاه برداری

در فوریه سال 2014، Mt. Gox بزرگرین موسسه تبادل بیت کوین اعلام ورشکستگی کرد. این شرکت اعلام کرد که بیش از 473 میلیون دلار را به خاطر دزدی از دست داده است. این مقدار معادل 750 هزار بیت کوین در از مقطع زمانی بود. این مقدار تقریبا 7 درصد از بیت کوین های موجود در جهان بود. به همین دلیل ارزش هر بیت کوین از 1160 دلار به 400 دلار سقوط کرد. این اتفاق صرفا در سه ماه رخ داد. دو نفر از اعضای تیم عملیاتی فدرال آمریکا برای تحقیق در مورد بازار سیاه  Silk Road در طی یک عملیات از بیت کوین برای انجام کار خود استفاده کردند. ماموری از اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا نیز به خاطر اخاذی از رئیس Silk Road به عنوان پولشویی و جلوگیری از اجرای قانون متهم شد. او به 6.5 سال زندان محکوم شد. ماموری به نام Shaun Bridges از سرویس مخفی آمریکا به خاطر انتقال غیر قانونی بیت کوین به ارزش 800 هزار دلار به حساب شخصی در حین انجام ماموریت، مجرم شناخته شده. او همچنین به صورت جداگانه به پولشویی و کمک به دزدی ارزهای رمزنگاری شده اعتراف کرد. او نیز به تقریبا هشت سال زندان محکوم شد. فردی به نام Homero Josh Garza که دو ارز رمزنگاری شده به نام GAW Miners و ZenMiner را در سال 2014 تاسیس کرده بود در طی یک اعتراف اعلام کرد که هر دو شرکت دارای ساختار هرمی بوده و از سیستم های ارتباطی برای کلاه برداری استفاده می کردند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا نیز به صورت جداگانه از Garza شکایت کرد و او به پرداخت 9.1 میلیون دلار در کنار 700 هزار دلار خسارت محکوم شد. سازمان بورس آمریکا در شکایت خود اعلام کرده بود که Garza از طریق شرکت های زیر مجموعه خود به صورت کلاه برداری قراردادهای سرمایه گذاری و سهام مربوط به آن را به گونه ای فروخته که سود آن از طریق فرآیند ماین کردن به دست می آمد. در نوامبر سال 2017، ارز رمزنگاری شده Tether در اعلامیه رسمی هک شدن خود را اعلام کرد. در این حمله سایبری و با اعلام رسمی نزدیک به 31 میلیون دلار دزدیده شد. کمپانی مربوطه ارزهای دزدیده شده را علامت گذاری کرد و امید داشت که استفاده از آنها امکان پذیر نباشد. Tether بعد از این حمله اعلام کرد که در حال ساخت هسته ای جدید برای کیف پول مربوط به این ارز است تا سکه های دزدیده شده قابل استفاده نباشند. در ماه می سال 2018، ارز رمزنگاری شده Bitcoin Gold و دو ارز دیگر توسط فردی ناشناس با حملات موفقیت آمیز از نوع 51% Hashing هدف قرار گرفتند. در این حمله 18 میلیون دلار دزدیده شد. در ژوئن سال 2018 موسسه تبادل کره ای به نام Coinrail هک شد و در این فرآیند ارزهای رمزنگاری شده به ارزش 37 میلیون دلار دزدیده شد. در ماه جولای سال 2018 نیز موسسه تبادل ارز رمزنگاری شده Bancor نیز قربانی دزدی به ارز 23.5 میلیون دلار شد.

 

بازار Darknet

مشخصات و ویژگی های مخصوص ارزهای رمزنگاری شده باعث شده است تا این واحد در بازارهای سیاه آنلاین مثل Silk Road برای خرید و تبادل استفاده شوند. بازار سیاه اولیه Silk Road در سال 2013 بسته شد اما دو نسخه دیگر از آن تا به امروز در حال استفاده هستند. در سال اولیه بعد از بسته شدن Silk Road، تعداد بازارهای سیاه به سرعت در حال افزایش بود به صورتی که تعداد آنها از چهار به دوازده رسید. بازارهای Darknet از بیت کوین به گونه ای استفاده می کنند که در قسمت های مختلف جهان قانونی نیست. در آمریکا از بیت کوین به عنوان دارایی مجازی یاد می شود. این مدل از دسته بندی مخصوص فشاری را به مجاری قانونی وارد کرده تا از معامله شدن مواد مخدر در بازار سیاه آنلاین جلوگیری شود.

پذیرش ارز رمزنگاری شده در سطح جهان

ارزهای رمزنگاری شده بارها با حباب های اقتصادی، شرکت های هرمی و ترفند پانزی مقایسه شدند. Howard Marks از موسسه Oaktree Capital Management در سال 2017 ادعا کرد که ارزهای دیجیتال چیزی به جز یک کلاه برداری به شیوه هرمی نیستند. از نظر او مردمی که برای خرید این ارزها هزینه ای پرداخت می کنند چیزی در مورد پشت پرده و جزئیات آنها نمی دانند. او همچنین ارزهای دیجیتال و رمزنگاری شده را به حباب اقتصادی تشبیه کرد. در حالی که ارزهای رمزنگاری شده یک نوع از ارزهای دیجیتال هستند اما با تکنیک های رمزنگاری پیشرفته محافظت می شوند، به همین دلیل دولت های مختلف در استفاده از آنها بسیار محتاط هستند. منابع کنترل کننده در کشورهای مختلف هشدار هایی در مورد استفاده از ارزهای رمزنگاری شده ارائه کردند و پیشنهاد دادند تا قوانین مخصوصی برای استفاده از این دست ارزها وضع شود. در کنار آن بسیاری از بانک ها خدماتی در مورد ارزهای رمزنگاری شده ارائه نمی کنند چون دولت ها به آنها این اجازه را نمی دهند. Gareth Murphy به عنوان یه مدیر بلند پایه در زمینه بانکداری اعلام کرد که استفاده گسترده از ارزهای رمزنگاری شده جمع آوری اطلاعات مد نظر برای مشاهده وضعیت اقتصادی را بسیار دشوار می کند. این اطلاعات توسط دولت ها برای ارزیابی وضعیت اقتصادی کشورها استفاده می شود. او همچنین ادعا کرد که ارزهای رمزنگاری شده چالش جدیدی برای بانک های مرکزی به وجود خواهند آورد. در حالی که سیستم اقتصادی دولتی می تواند تضمینی برای امنیت سرمایه افراد مختلف ارائه کند، تقریبا هیچ تضمین و قانونی برای دزدیده نشدن ارزهای رمزنگاری شده و دیجیتال وجود ندارد. همچنین امکان کلاه برداری در صورت استفاده نادرست از ارزهای رمزنگاری شده زیاد است. انرژی بسیار زیادی برای تامین امنیت از طریق اثبات کار برای ارزهای رمزنگاری شده استفاده می شود. افزایش سطح تکنولوژی در ارزهای رمزنگاری شده مثل بیت کوین باعث شده تا هزینه برای ماینرها در زمینه سخت افزار و نرم افزار افزایش پیدا کند. معاملات ارزهای رمزنگاری شده معمولا قابل بازگشت نیستند. در کنار آن کلید های خصوصی مربوط به این ارزها می توانند بعد از پیاده سازی یک ابزار جاسوسی، از دست داده داده ها یا خراب شدن دستگاه های ذخیره سازی، از دست بروند.

یک دیدگاه بگذارید