پرش لینک ها

آشنایی با ارز رمزنگاری شده Ethereum

اتریوم (Ethereum) نام پلتفرم به شکل پردازش توزیع شده ای است که به صورت عمومی، متن باز و با ساختار بلاک چین کار می کند. این پلتفرم ارز توکن ارز رمزنگاری شده اتر (Ether) را نیز ارائه می کند. این پلتفرم در واقع نسخه ای از دیدگاه Satoshi Nakamoto از ارز دیجیتال است. همانگونه که گفته شد، اتر توکنی است که بلاک چین بر اساس پلتفرم اتریوم به وجود می آورد. سپس اتر می تواند بین جساب ها منتقل و برای محاسبات و ماینینگ مورد استفاده قرار گیرد. اتریوم ساختار ماشین مجازی غیر متمرکز دارد. ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine – EVM) می تواند اسکریپت ها را در شبکه ای جهانی از گره های عمومی استفاده کند. این ماشین های مجازی، دستورالعمل هایی دارند که آن را با اسکریپت هایی شبیه به بیت کوین متمایز می کند و به نظر می رسد که تورینگ کامل بهره می برد. Gas به عنوان مکانیزم داخلی نرخ معاملات برای جلوگیری از اسپم و اختصاص دادن منابع در شبکه استفاده می شود. ایده اتریوم اولین بار در اواخر سال 2013 میلادی توسط فردی به نام Vitalik Buterin ارائه شد. Buterin یک محقق در زمینه ارزش های رمزنگاری شده و یک برنامه نویس بود. سرمایه گذاری فرآیند طراحی اتریوم به صورت آنلاین در بیت ماه های جولای تا آگوست سال 2014 انجام شد. سپس بعد از آن در پایان ماه جولای سال 2015، در حدود 72 میلیون سکه به صورت از قبل ماین شده آماده بودند. این مقدار در واقع 68 درصد از مقداری است که در سال 2019 موجود است. در سال 2016 به خاطر مشکلات استخراج پروژه The DAO و نرم افزار آنها، تعدادی اتر با ارزش تقریبی 50 میلیون دلار دزدیده شد. اتریوم نیز به دو بلاک چین مستقل تقسیم شد. نسخه جدید اتریوم با نام اتریوم ETH شناخته می شد که دزدی ها به آن بازگردانده شد اما نسخه اصلی، اتریوم کلاسیک ETC نام گرفت.

دلیل نام گذاری

ویتالیک بوترین به عنوان خالق اتریوم، این نام را بعد از گشت و گذار در ویکی پدیا و خواندن مقاله هایی علمی تخیلی و در مورد عناصر پیدا کرد. او در این مورد نوشت:« من بسیار سریع فهمیدم که این نام را بسیار بیشتر از نام های دیگر که مد نظر گرفته بودم دوست داشتم. شاید دلیل اصلی انتخاب این نام، زیبایی آن و تلفیق “Ether” بود. اتر در واقع مدیومی نامرئی است که باعث می شود در جهان انتقال نور میسر شود.»

تاریخچه

اتریوم اولین بار در یک مقاله سفید توسط ویتالیک بوترین معرفی شد. یک برنامه نویس در مجله بیت کوین که در انتهای سال 2013 هدفی برای برنامه های غیر متمرکز در ذهن داشت. بوترین عقیده داشت که بیت کوین نیاز به یک زبان اسکریپت برای توسعه برنامه ها نیاز دارد. در حالی که پیشنهاد او با مخالفت روبرو شد، او این ساخت یک پلتفرم جدید با زبان اسکریپت عمومی تر را پیشنهاد کرد. اتریوم اولین بار در ژانویه سال 2014 در کنفرانس بیت کوین آمریکای شمالی در میامی معرفی شد. در زمان این کنفرانس، افرادی به نام Gavin Wood، Charles Hoskison و Anthony Di Iorio خانه ای در میامی اجاره کردند و تمامی این افراد سرمایه گذاران پروژه اتریوم بودند. Di Iorio دوست خود Joseph Lubin را دعوت کرد. او نیز خبرنگاری به نام Morgen Peck را برای مشاهده دعوت نمود. شش ماه بعد موسسان دوباره در خانه ای در سوئیس ملاقات کردند، جایی که بوترین به آنها اعلام کرد این پروژه می تواند به عنوان غیر سود ده به کار خود ادامه دهد. در اینجا Hoskinson جدایی خود را از پروژه اتریوم اعلام کرد. اتریوم به صورت غیر عادی، لیستی طولانی از موسسان را پشت خود می بیند. Anthony Di Iorio در این مورد نوشت:« اتریوم اولین بار توسط بوترین، خودم، Charles Hoskinson، Mihai Alisie و Amir Chetrit ( پنج فرد اولیه) در دسامبر 2013 به وجود آمد. Joseph Lubin، Gavin Wood و Jeffrey Wilke در ابتدای سال 2014 به عنوان موسسان به تیم اضافه شدند.» توسعه اولین نرم افزار اتریوم در ابتدای سال 2014 در شرکتی به نام Ethereum Switzerland GmbH در سوئیس آغاز شد. ایده اصلی پیاده سازی قرارداد های هوشمند در بلاک چین قبل از ارائه نهایی شدن نرم افزار بود. این کار توسط Gavin Wood انجام شد. در نهایت بنیاد بدون سود اتریوم به وجود آمد. بودجه ساخت این پلتفرم جدید به صورت آنلاین در جولای تا آگوست سال 2014 تامین شد، جایی که سرمایه گذاران با خرید توکن اتریوم یا دیگر ارزهای رمزنگاری شده مثل بیت کوین، درون شرکت سرمایه گذاری می کردند. در حالی که در ابتدا از اتریوم به عنوان نوآوری تکنیکی تحسین می شد، در ادامه سوالاتی در مورد امنیت و البته قابلیت مقیاس پذیری آن مطرح شد.

آشنایی با ارز رمزنگاری شده Ethereum
آشنایی با ارز رمزنگاری شده Ethereum

اتحاد سازمانی اتریوم

در ماه مارس سال 2017، بلاک چین های استارت آپ مختلف، گروه های تحقیقاتی و شرکت های مختلف اعلام کردند که اتحاد سازمانی اتریوم (Enterprise Ethereum Alliance – EEA) با با سه عضو موسس، به وجود آورند. در ماه می این سازمان غیر سود ده دارای 116 عضو بود که از میان آنها می توان به موسسه تحقیقاتی تویوتا، گروه تحقیقاتی دانشگاه کورنل، شرکت مایکروسافت، شرکت اینتل و بانک ملی کانادا اشاره کرد. در ماه جولای سال 2014، بیش از 150 عضو در این اتحاد وجود داشت و شرکت های جدیدی مثل مستر کارد و سیسکو نیز به این جمع اضافه شدند.

دستاوردها

نمومه های اولین با نام رمز مختلف بر اساس پلتفرم اتریوم توسط بنیاد آن ایجاد شد که نمادی از سیستم اثبات مفهوم (Proof-of-concept) قبل از راه اندازی کامل شبکه بود. المپیک (Olympic) آخرین نمونه اولین بود که در زمان تست بتا عمومی قبل از عرضه رسمی استفاده می شد. شبکه المپیک به کاربران اجازه می داد تا با پیدا کردن باگ در حدود 25 هزار اتر در بلاک چین اتریوم دریافت کنند. Frontier نیز نام آزمایشی قبل از عرضه پلتفرم واحد اتریوم در سال 2015 بود. بعد از عرضه اولین، پروتکل های مخصوص به اتریوم چندین بار به روز رسانی شدند که از برخی از آنها تغییرات مهمی در ساختار این پلتفرم ایجاد کردند. در کنار به روزرسانی پروتکل ها، شاخه سازی (Fork) نیز در کد های متن باز انجام شدند. Homestead اولین ساختار به نظر مستحکم اتریوم بود. این مدل باعث ایجاد بهبود در پردازش معاملات، تثبیت قیمت و امنیت داشت که در پایان جولای 2015 عرضه شد. شاخه سازی Metropolis Part 1: Byzantium نیز در روز 16 اکتبر سال 2017 پیاده سازی شد که شامل کاهش پیچیدگی شبکه و انعطاف پذیری در قراردادهای هوشمند توسعه دهندگان بود. این شاخه جدید همچنین پشتیبانی از zk-SNARKs از Zcash را اضافه کرد. شاخه جدید Metropolis Part 2: Constantinople و در کنار به روزرسانی شبکه St. Petersburg در 28 فوریه سال 2019 ارائه شد.

رویداد سازمان غیرمتمرکز خودگردان

در سال 2016، سازمان غیرمتمرکز خودگران به نام DOA، بسته از قراردادهای هوشمند را روی این پلتفرم گسترش داد و توسط بودجه ای به ارزش 150 میلیون دلار را به صورت آنلاین فراهم کند. DAO در ماه ژوئن بسیار سریع مورد سو استفاده قرار گرفت و در این میان تعدادی اتر به ارزش تقریبی 50 میلیون دلار توسط هکری نامشخص دزدیده شد. این رویداد باعث شد تا صحبت هایی در جامعه ارزهای رمزنگاری شده برای شاخه سازی مجدد اتریوم مطرح شود تا بودجه دزدیده شده بازگردد. بر اساس بحث های انجام شده، شبکه به دو نیم تقسیم شد. اتریوم همچنان روی بلاک چین شاخه سازی شده فعالیت می کرد در حالی که اتریوم کلاسیک روی بلاک چین اصلی به کار خود ادامه می داد. این شاخه سازی و تقسیم باعث شد که رقابتی بین دو شبکه به وجود آید. بعد از انجام این شاخه سازی مربوط به رویداد DAO، اتریوم در فصل پایانی سال 2016، دوبار دیگر به شاخه های جدید قسیم شد تا با مشکلات در حملات موجود مقابله کند. در انتهای ماه نوامبر سال 2016، اتریوم تحمل در مقابل حملات DDoS را افزایش داد تا در مقابل اسپم های مخصوص به هکرها تحمل بیشتری داشته باشد.

مشخصات

همانند دیگر ارزهای رمزنگاری شده، اعتبار هر اتر توسط بلاک چین تعیین می شود که همیشه در حال رشد و اضافه کرد بلاک های جدید است. این بلاک ها توسط ساختاری رمزنگاری شده به یکدیگر مرتبط هستند. ذات طراحی بلاک چین ها به صورتی است که در مقابل تحریف داده ها مقاوم هستند. این پلتفرم دارای دفتر حساب کلی است که اطلاعات مربوط به هر معامله را بین دو بخش را به صورت دائمی ثبت و ضبط می کند. برخلاف بیت کوین، اتریوم بر اساس حساب ها و میزان موجودی آنها عمل می کند که به آن انتقال گفته می شود. این ویژگی موجودی باقی مانده در همه حساب ها و دیگر داده ها را نمایش می دهد. این ویژگی در بلاک چین ذخیره نمی شود بلکه در درخت مرکل (Merkle Tree) قرار می گیرد. کیف پول مخصوص ارزهای رمزنگاری شده، اطلاعات مربوط به کلید خصوصی و عمومی یا آدرس ها را ذخیره خواهند کرد. کاربر می تواند از این اطلاعات برای خرج کردن یا دریافت ارز رمزنگاری شده استفاده می کند. ارزهای رمزنگاری شده دیگر از سیستم خاصی برای انجام اینکار استفاده می کنند که به آن HD Wallet گفته می شود اما در اتریوم انجام اینکار الزامی نیست چون سیستم نگه داری اطلاعات کمی فرق دارد. در مورد کلید خصوصی باید گفت که امکان نگه داری و نوشتن آن در بلاک چین وجود دارد، بدین صورت این کلید به عنوان معامله اتر در نظر گرفته خواهد شد. برای ارسال اتر به حسابی دیگری شما باید تابع رمزنگاری هش Keccak-256 از کلید عمومی حساب را در اختیار داشته باشید. حساب های کاربری اتر، ناشناس هستند. این بدان معنی است که حساب ها به افراد واقعی متصل نشدند بلکه به یک یا چند آدرس اشاره می کنند.

اتر (Ether)

اتر یک توکن اصلی برای انجام عملیات در اتریوم است که از دفتر حساب کلی برای انجام معاملات استفاده می کند. از این توکن برای پرداخت هزینه معامله، واحدی برای استفاده در معاملات و دیگر کارها استفاده می شود. البته به اشتباه از این ارز با نام اتریوم نیز یاد می شود. این ارز با نام مختصر ETH شناخته شده و در بازار ارزهای رمزنگاری شده معامله می شود. سمبل اتر در معاملات نیز Ξ است. همچنین از اتر می تواند برای پرداخت و خرید سرویس روی شبکه اتریوم استفاده کرد.

آدرس ها

آدرس های مربوط به اتریوم به پیشوند 0x آغاز می شوند که در واقع بر پایه 16 است. این ترکیب با بیست بایت تابع هش Keccak-256 و کلید عمومی ECDSA ترکیب می شود. در دستگاه اعداد بر پایه 16، دو رقم نشان دهنده یک بایت است. به این ترتیب آدرس ها شامل چهل رقم اعداد بر پایه 16 خواهند بود. یک مثال از آدرس اتریوم به این شکل است: 0xb794F5eA0ba39494cE839613fffBA74279579268

آدرس قراردادها نیز به همین شکل است، گرچه آدرس توسط فرستنده و بر اساس انجام تراکنش نانس به وجود می آید. اگر فقط آدرس در دست باشد، امکان تشخیص حساب کاربری از حساب قرارداد امکان پذیر نیست. از این لحاظ نیز اتریوم نسبت به بیت کوین متفاوت است.

مقایسه با بیت کوین

اتریوم با ارز رمزنگاری شده ای مثل بیت کوین متفاوت است. بیت کوین در حال حاضر سهم بسیار زیادی از بازار را به خود اختصاص می دهد اما در قسمت های مختلف، اتریوم با بیت کوین کاملا متفاوت عمل می کند:

  • زمان اختصاص داده شده به هر بلاک تنها 14 الی 15 ثانیه است. این زمان در بیت کوین 10 دقیقه است.
  • ماین کردن اتر معمولا با سرعت ثابتی سکه های جدید به کار می دهد. این زمان در هنگام ایجاد شاخه های جدید کمی تغیر می کند اما در بیت کوین این مقدار در هر چهار سال، پنجاه درصد کاهش پیدا می کند.
  • اثبات کار، از الگوریتم Ethash استفاده می کنند که باعث کاهش کارکرد مدارهای مجتمع با کاربرد خاص در ماینینگ می شود.
  • هزینه معاملات بر اساس میزان سختی پردازش، پهنای باند مورد استفاده و فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی در اتر متغییر است. در معاملات بیت کوین، هزینه معامله بر اساس بایت محاسبه می شود.
  • واحد هزینه معاملات در اتریوم مربوط به معامله است. ایم هزینه بر اساس مقیاسی به نام Gwei اندازه گیری می شود. در بیت کوین این مقدار بر اساس Satoshi در هر بایت اندازه گیری می شود.

موجودی

مجموع موجودی اتر در حدود 106 میلیون واحد در ماه می سال 2019 تخمین زده شده است. با ماین شدن، 9.2 میلیون واحد اتر جدید به مجموع موجودی اضافه شده که در حدود 10 درصد است. به نظر می رسد که میزان تورم نیز به 0.5 تا 2 درصد برسد. در حال حاضر محدودیتی برای موجودی اتر در نظر گرفته نشده است.

یک دیدگاه بگذارید