پرش لینک ها

آشنایی با بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

بیت کوین کش، یکی از انواع ارزهای رمزنگاری شده است. در اواسط سال 2017، گروهی از توسعه دهندگان قصد داشتند تا اندازه محدودیت بلاک بیت کوین را با تغییرات در کد نویسی افزایش دهند. این تغییر با نام زیر شاخه شناخته می شود که در روز اول آگوست سال 2017 پیاده سازی شد. در نتیجه، دفتر حساب کلی بیت کوین که با نام بلاک چین شناخته می شود و خود ارز رمزنگاری شده به دو قسمت تقسیم شدند. در زمان زیر شاخه سازی، هر فردی که میزانی بیت کوین در اختیار داشت، به همان اندازه نیز بیت کوین کش به او اختصاص داده شد. تفاوت تکنیکی بیت کوین و بیت کوین کش این است که بیت کوین کش اجازه می دهد تا اندازه بلاک بزرگتری در بلاک چین نسبت به چیزی که در بیت کوین شاهد آن هستیم در اختیار باشد. در تئوری این عمل اجازه می دهد که تراکنش های بیشتری در یک ثانیه انجام شود. در 15 نوامبر سال 2018، بیت کوین کش به دو ارز رمزنگاری دیگر تقسیم شد.

زیر شاخه ای جدید

محدودیت یک مگابایتی اندازه بلاک در پیاده سازی اولیه بیت کوین امکان و پتانسیل حملات اسپم و DDoS را کاهش می داد. در حالی که تعداد زیادی تراکنش در شبکه انجام نمی شد، این محدودیت تاثیر زیادی روی ساز و کار بیت کوین نداشت. با رشد روزافزون بیت کوین و افزایش محبوبیت آن، محدودیت اعمال شده در اندازه بلاک باعث کند شدن فرآیند کاری شد. بدین ترتیب تبادلات به زمان بیشتری برای انجام نیاز داشتند. این مسائله در ماه می 2017 از کنترل خارج شد، جایی که برخی از کاربران گزارش کردند برای انجام تبادل و تراکنش خود باید چهار روز صبر کنند! کاربران شانس این را داشتند که با پرداخت هزینه تبادل بیشتر، سرعت تراکنش خود را افزایش دهند اما این دیدگاه باعث می شد که بیت کوین به عنوان راهکار پرداختی عملا بی مصرف شود، مخصوصا وقتی که تراکنش از لحاظ مالی چندان بزرگ نباشد. برای مثال پرداخت هزینه یک وعده غذایی یا یک فنجان قهوه با استفاده از بیت کوین تقریبا غیر منطقی بود. هر فنجان قهوه تقریبا 3 دلار ارزش دارد اما با استفاده از بیت کوین فقط باید هزینه 15 دلاری برای تبادل را تقبل کنید که اصلا منطقی به نظر نمی رسد. جامعه استفاده کننده از بیت کوین به دو راهکار کلی برای رفع این مشکل دست پیدا کردند. بیت کوین نا محدود یا استفاده از سیستم SegWit. بیت کوین نامحدود، محدودیت موجود در زمینه اندازه بلاک را به کلی از بین می برد. بسیاری از ماینرها علاقه زیادی به پیاده سازی این راهکار داشتند چون محدودیت در اندازه بلاک نه تنها باعث افزایش تعداد بلاک ها می شد بلکه هزینه انجام شده برای ماین کردن را نیز افزایش می داد. در سمت مقابل بسیاری از توسعه دهندگان به شدت با این ایده مخالفت می کردند. به نظر آنها پیاده سازی این سیستم باعث می شد که ماینرهایی با قدرت کمتر از عرصه رقابت حذف شوند. این اتفاق باعث می شد که شبکه به صورت متمرکز توسط چند شرکت بزرگ کنترل شود. Segregated Witness یا SegWit راهکاری برای ذخیره سازی برخی از اطلاعات بیرون از بلاک چین اصلی بود. توسعه دهندگان زیادی معتقد بودند که انجام اینکار باعث می شود تا فضای ذخیره سازی زیادی آزاد شده و بلاک ها خواهند توانست تراکنش ها و تایید بیشتری را در زمان بسیار کمتری انجام دهد. گرچه عده زیاد دیگری نیز عقیده داشتند که پیاده سازی این ایده نیز بسیار دشوار است.

در نتیجه، پروتکلی توافقی به نام SegWit2x توسعه داده شد. راه اندازی این پروتکل به این معنی بود که برخای از اطلاعات بیرون از بلاک چین اصلی ذخیره خواهند شد. در کنار آن محدودیت هر بلاک چین به 2 مگابایت افزایش پیدا کرد. این پروتکل در روز اول آگوست 2017 با نظر سنجی و تایید 95 درصد از ماینرهای فعال، در شبکه پیاده سازی شد. گرچه شبکه در ابتدا افزایش محدودیت اندازه بلاک را درک نمی کرد. این مشکل برای بسیاری به این معنی بود که به جای حل مشکل اصلی صرفا آن را به تعویق انداخته اند. در کنار آن، پیاده سازی این ساختار بیشتر به نفع کسانی بود که از بیت کوین به عنوان سرمایه گذاری استفاده می کردند و این سیستم برای کسانی از بیت کوین به عنوان راهکار پرداختی استفاده می کردند مناسب نبود. بعد از آن، در کنفرانسی در مورد آینده بیت کوین که در هلند برگزار شد، پیاده سازی اولیه از پروتکل بیت کوین کش به نام Bitcoin ABC توسط Amaury Sechet یکی از مهندسان سابق فیسبوک به نمایش گذاشته شد. Sechet و تیم توسعه دهندگان همکار با او تصمیم گرفتند تا از پروتکل SegWit2x استفاده نکنند اما در سمت مقابل محدودیت اندازه بلاک را به 8 مگابایت افزایش دهند. پیاده سازی این ایده بلند پروازانه به این نیاز داشت که بلاک چین اصلی بیت کوین به دو قسمت، تقسیم شود. در روز اول آگوست 2017 اعلام شد که این زیر شاخه کار خود را آغاز خواهد کرد. اگر اطلاعی در این مورد ندارید باید بگوییم که زیر شاخه سازی تنها راهکار موجود برای به روزرسانی نرم افزار بیت کوین است. توسعه دهندگان شبکه را به تقسیم کرده و بلاک چین جدید با قوانین جدید به وجود آوردند. نسخه اصلی و شاخه سازی شده از این ارز رمزنگاری شده دارای بلاک چین های کاملا مشابه هستند تا جایی که به بلاک ها می رسیم. در این قسمت هر شبکه به صورت کاملا مستقل فعالیت می کند. بعد از اینکه تقسیم صورت گرفت، هر فردی به هر مقداری که بیت کوین در اختیار داشت، توکن های بیت کوین کش دریافت کرد. این ارز رمزنگاری شده جدید، بسیار سریع توسط سرمایه گذاران مورد توجه قرار گرفت و تنها پس از اتمام روز اول فعالیت، بیت کوین کش پس از بیت کوین و اتریوم سومین ارز رمزنگاری از لحاظ حجم سرمایه گذاری در جهان بود.

 

آشنایی با بیت کوین کش (Bitcoin Cash)
آشنایی با بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

آیا استفاده از بیت کوین کش نسبت به بیت کوین ارزان تر است؟

به صورت کوتاه باید گفت که پاسخ این سوال مثبت است. افزایش همیشگی هزینه برای انجام تراکنش های بیت کوین، یکی از دلایل اصلی ساخت بیت کوین کش بود. در آزمایشی که در دسامبر سال 2017 انجام شد، مشخص شد که بیت کوین کش در هر تراکنش 99.56 درصد ارزان تر از شبکه اصلی بیت کوین بود. در پایان سال 2017، مردم برای هر تراکنش بیت کوین نزدیک به 28 دلار پرداخت می کردند. حتی فردی ادعا کرد که برای بیت کوینی به ارزش 25 دلار، نزدیک به 16 دلار هزینه انتقال پرداخت کرده است. این تقریبا هزینه کمیسیون 40 درصدی بود.

منتقدان زیرشاخه سازی

در دنیای ارزهای رمزنگاری شده، پیاده سازی یک زیر شاخه جدید معمولا دردسرهای بسیار زیادی دارد. برخی اعتقاد دارند که انجام اینکار هدف اصلی غیر قابل دستکاری بودن بلاک چین را تحت تاثیر قرار می دهد و یکی از قوانین اصلی را زیر پا می گذارد. وقتی به زیرشاخه سازی بیت کوین کش می رسیم، بسیاری از منتقدان نگران این هستند که قدرت کامپیوتری به وجود آمده برای ماین کردن بلاک های بزرگتر باعث می شود که ماینرهای کوچک از بازار خارج شوند. این مورد باعث می شود که قدرت تصمیم گیری در مورد ارز رمزنگاری شده به تعدادی محدود از شرکت های بزرگ خلاصه شده و در نهایت شاهد قدرت مرکزی در شبکه باشیم که با هدف کلی ارز غیر متمرکز متغایر است. در این شیوه افرادی که بودجه بیشتری برای خرید قدرت پردازشی بیشتری دارند، حرف نهایی را خواهند زد. در نهایت بعد از انجام زیرشاخه سازی، همه افراد به همان مقدار بیت کوینی که در اختیار داشتند بیت کوین کش دریافت کردند. برخی دیگر از منتقد ها نیز اعتقاد داشتند که پیاده سازی این زیر شاخه صرفا راهکاری برای افزایش درآمد بوده.

Roger Ver کیست؟

راجر ور (Roger Ver) یکی از سرمایه گذاران اصلی و استفاده کنندگان اولیه بیت کوین بود. او بیش از یک میلیون دلار در استارت آپ های شبیه به بیت کوین مثل ریپل و Z.Cash سرمایه گذاری کرد. او مدیرعامل Bitcoin.com و یکی از پنج موسس بنیاد بیت کوین است. او به این بنیاد بیت کوین هایی به ارزش بیش از یک میلیون دلار اهدا کرد. راجر ور از بیت کوین به عنوان راهکاری برای رسیدن به آزادی اقتصادی یاد می دکند. در جامعه ارز رمزنگاری شده از او به عنوان مسیح بیت کوین یاد می شود. در این روزها گرچه، راجر ور به عنوان یکی از حامیان بیت کوین شناخته می شود. در مصاحبه ای که از او به تازگی منتشر شده است او بیت کوین کش را به عنوان بیت کوین اصلی معرفی کرد. او همچنین مدعی شد که بیت کوین کش بیشترین حجم سرمایه گذاری در بازار و بیشترین کاربران را در آینده به خود اختصاص خواهد داد. راجر ور همچنین تایید کرد که بیشترین مقدار ارز رمزنگاری شده که توسط او نگه داری می شود بیت کوین کش است و او اعتقاد بسیار راسخی به این ارز دارد.

آیا باید در بیت کوین کش سرمایه گذاری کرد؟

بیت کوین کش در حال حاضر سابقه طولانی حضور در بازار را ندارد اما در حال حاضر باید گفت که این ارز رمزنگاری شده حضور قدرتمندی در بازار داشته. در زمان نوشتن این مقاله، بیت کوین کش به عنوان چهارمین عرض از لحاظ حجم سرمایه گذاری در بازار است. فقط سه ارز بیت کوین، اتریوم و ریپل توانستند که بالاتر از بیت کوین کش قرار بگیرند. همچنین بیت کوین کش یکی از ارزشمند ترین ارزهای رمزنگاری شده در بازار فعلی جهانی است. برای بسیاری از کاربران، بیت کوین کش اصلاحیه ای از نسخه اصلی یعنی بیت کوین است که مشکلات را رفع کرده و هر روز نیز محبوب تر می شود. به صورت کلی باید گفت که سرمایه گذاری به هر شکل و در هر بازار دارای ریسک و خطر است. شما باید خودتان تصمیم بگیرید که آیا سرمایه گذاری در بیت کوین کش مناسب است یا خیر.

آیا قیمت بیت کوین کش ارتباطی با قیمت بیت کوین دارد؟

بیت کوین کش، ارز رمزنگاری شده کاملا مستقل است. به همین دلیل ارزش و قیمت روزانه آن ارتباطی به بیت کوین ندارد. گرچه باید در نظر داشت که بیت کوین هنوز ارزی غالب در بازار ارزهای رمزنگاری شده است و اگر ارزش آن کاهش پیدا کند، تقریبا تمام ارزهای دیگر نیز به همین شکل شاهد افت ارزش خواهند بود و فقط بیت کوین کش شاهد افت ارزش نخواهد بود.

یک دیدگاه بگذارید