پرش لینک ها

ارز دیجیتال چیست؟ بخش دوم

نوع سیستم

سیستم‌های متمرکز

ارز‌ها می‌توانند به صورت الکترونیکی با استفاده از کارت‌های اعتباری تبدیل شوند.

کیف پول موبایل دیجیتال

برخی از پول‌های الکترونیکی عملیات انتقال ارز را بدون نیاز به حضور فیزیکی انجام می‌دهند. بدین ترتیب انتقال پول برای پرداخت کننده و دریافت کننده نیز آسان‌تر است.

  • در سال 1994، موسسه Mondex و بانک ملی Westminster سرویس کیف الکترونیکی را به شهروندان شهر Swindon ارائه کرد.
  • در سال 2005 موسسه Telefonica و بانک BBVA یک سیستم پرداخت در اسپانیا راه اندازی کردند که به نام Mobipay شناخته می‌شد. این سیستم از سرویس پیامک برای پرداخت استفاده می‌کرد. از این سرویس برای شارژ کردن حساب موبایل و پرداخت کرایه تاکسی استفاده می‌شد که به حساب اعتباری کاربر متصل بود.
  • در ژانویه 2010، سرویس پرداخت موبایلی Venmo از طریق پیامک راه اندازی شد که بعد ها به یک شبکه اجتماعی تبدیل شد که به عنوان مثال دوستان می‌توانستند مخارج کوچک یکدیگر مانند خرید یک فنجان قهوه را پرداخت کنند. این برنامه بین دانشجویان بسیار محبوب شد اما از برخی مشکلات امنیتی رنج می‌برد. این سرویس می‌توانست به حساب بانکی کاربر متصل شده یا به صورت مستقیم شارژ شود. البته به خاطر مشکلات امنیتی می‌توانستید سقف پرداخت برای آن تعیین کنید.
  • در سال 2011، سرویس کیف پول گوگل در آمریکا معرفی شد و بدین ترتیب شما اطلاعات کارت‌های اعتباری خود را در گوشی‌ هوشمند خود ذخیر می‌کردید.
  • در سال 2012، شرکت O2 ایرلند که زیرمجموعه‌ای از Telefonica محسوب می‌شود، سیستم Easytrip را راه اندازی کرد که با استفاده از آن می‌توانستید عوارض جاده‌ای را به صورت آنلاین و با استفاده از گوشی هوشمند پرداخت کنید.
  • شرکت O2 انگلیس سپس سیستم کیف پول O2 را در همین زمان معرفی کرد. این کیف پول می‌توانست توسط حساب بانکی شارژ شده و سپس با استفاده از آن خرید انجام شود. این سرویس در سال 2014 به کار خود پایان داد.
  • در سال 2014، شرکت اپل در مراسم معرفی iPhone 6 سیستم Apple Pay را معرفی کرد. این سیستم هماهنگی مناسبی با این گوشی و ساعت Apple Watch داشت. این سیستم شباهت زیادی به کیف پول گوگل داشت اما صرفا با دستگاه‌های ساخته شده توسط اپل کار می‌کرد.
ارز دیجیتال چیست؟ بخش دوم
ارز دیجیتال چیست؟ بخش دوم

سیستم‌های نامتمرکز

ارز‌های رمزنگاری شده نوعی از دارای رمزنگاری شده هستند که امضاهای دیجیتال را به یکدیگر متصل می‌کنند. این ارز‌ها به صورت نامتمرکز هستند. برای مطمئن شدن از این ارز‌ها از سیستم دلیل برای کار کردن استفاده می‌شود. ارز‌های رمزنگاری شده اجازه می‌‌دهند که پول‌های الکترونیکی به صورت نامتمرکز کنترل شوند. اولین و البته محبوب‌ترین ارز رمزنگاری شده بیت کویت است.

ارز مجازی

ارز مجازی اولین بار در سال 2012 توسط بانک مرکزی اروپا معرفی شد. این ارز نوعی از پول دیجیتال بود که کنترل دولتی روی آن وجود ندارد. این ارز‌های معمولا توسط سازنده و توسعه دهندگان کنترل و پخش می‌شوند. از این ارز‌ها صرفا در جامعه‌های کوچک استفاده می‌شود که از آن به نام جامعه‌های مجازی یاد می‌شود. خزانه داری ایالات متحده آمریکا در سال 2013 از ارز مجازی به عنوان مدیومی یاد کرد که در جوامع مخصوص به خود مانند پول عمل می‌کند اما همه ویژگی‌های پول واقعی را ندارد.

قوانین

از سال 2001، اتحادیه اروپا دستورالعملی را برای پول‌های الکترونیکی در نظر گرفت. در این مدت، شک و تردید در مورد پول‌های الکترونیکی در اروپا افزایش پیدا کرد. این شک و تردید از زمان ادغام موسسه‌های پول الکترونیک و موسسه‌های مالی فروکش کرد. این ادغام به این معنی است که پول الکترونیک همان ارزش پول واقعی درون بانک‌ها را در برابر قانون خواهد داشت. در آمریکا نیز قوانین وضع شده که زیر نظر آنها استفاده از ارز دیجیتال و پول الکترونیک هیچ مانع قانونی نخواهد داشت.

کنترل‌های دولتی

ارز‌های دیجتال می‌توانند چالش‌های را برای بانک‌های مرکزی، کنترل کننده‌های مالی، دپارتمان‌ها و وزارت‌ خانه‌های مالی در پی داشته باشند.

راهنمای خزانه داری آمریکا

در ماه مارچ سال 2013، شبکه مبارزه با جرائم مالی آمریکا راهکاری برای شفاف شدن پرداخت‌ها در زمینه ارز دیجیتال ارائه کرد. بدین ترتیب، شفافیت بیشتری در مورد تولید کننده، خریدار و شیوه انتقال در زمینه ارز‌های دیجیتال به وجود آمد. همچنین در سال 2014 کمیسیون اوراق بهادار و بورس آمریکا اخطاریه‌ای در مورد مشکلات بیت کوین و دیگر ارز‌های دیجیتالی منتشر کرد.

قانون کنترل دولتی ایالت نیویورک

در سال 2014، دپارتمان خدمات مالی نیویورک، قانون کنترل ارز‌های دیجیتال را ارائه کرد که به نظر بهترین قانون تا به امروز است که در این زمینه منتشر شده. از این قانون به صورت عمومی با نام BitLicense یاد می‌شود. آنها برای بهبود پیدا کردن این قانون در یک بازه چند ماهه به بازخورد و نظرات فعالان در این زمینه، موسسات مختلف و مردم عادلی گوش کردند. این قانون پس از آن برای متعادل کردن شرایط و حفاظت از مصرف کنندگان و جلوگیری از فعالیت‌های غیر قانونی به اجرا در آمد. این قانون البته بعد‌ها توسط کمپانی‌های کوچک‌تر مورد سرزنش قرار گرفت. آنها سعی کردند تا معاملات خود را بیرون از خاک آمریکا و اکثرا در چین انجام دهند.

تصویب و استفاده توسط دولت‌ها

بعد از سال 2016، بیش از 24 کشور با سرمایه‌گذاری 1.4 میلیارد دلار وارد بازار ارز دیجیتال شدند. در کنار آن بیش از 90 بانک مرکزی به بازار ارز دیجیتال پیوستند.

  • سیستم کارتی Octopus در هنگ کنگ: این سیستم اولین بار در سال 1997 به عنوان کیف الکترونیک برای پرداخت هزینه حمل و نقل عمومی پیاده سازی شد. این سیستم پیشرفته‌ترین و بهترین سیستم برای پرداخت بدون نیاز به اطلاعات حساب بانکی برای حمل و نقل به شمار می‌رود. تنها بعد از 5 سال، بیش از 25 درصد از این کارت‌ها نه تنها برای پرداخت هزینه حمل و نقل بلکه برای خرید از بیش از 160 فروشگاه مورد استفاده قرار می‌گرفتند.
  • سیستم کارتی Oyster برای حمل و نقل در لندن: Oyster یک کارت پلاستیکی هوشمند است که شما برای پرداخت هزینه حمل و نقل می‌توانستید از آن در شهر لندن استفاده کنید. فرقی نمی‌کرد که وسیله نقلیه چه چیزی باشد، تقریبا همه وسایل موجود در شهر لندن از این سیستم پرداخت هوشمند پشتیبانی می‌کردند.

از این سیستم حتی در کشور‌های دیگری مثل ژاپن، هلند، بلژیک و ایران نیز استفاده می‌شود. در سال 2018 کشور جزایر مارشال، اولین کشوری بود که ارز‌های رمزنگاری شده را به صورت قانونی معرفی کرد که در معاملات می‌توان به صورت رسمی از آن استفاده کرد.

کانادا: بانک کانادا امکان ساخت و استفاده از ارز دیجیتال در بلاک چین را تحت بررسی قرار داده است. بانک کانادا برای اینکار با پنج بانک بزرگ دنیا همکاری کرده است و از آن با نام پروژه جاسپر یاد می‌کند. در شبیه‌سازی که در سال 2016 انجام شد، بانک مرکزی از واحدی به نام CAD-Coin روی بلاک چین (شبیه به Ethereum) استفاده کرد. این بانک از CAD-Coin برای حسابرسی استفاده می کند. دقیقا مانند کاری که برای بستن حساب‌ها در پایان روز انجام می‌شود.

چین: معاون فرماندار در بانک مرکزی چین اشاره کرد که زمان برای استفاده از ارز‌های دیجیتالی بسیار مناسب است، این ارز‌ها می‌توانند هزینه‌های عملیاتی را کاهش داده، باعث افزایش تاثیرگذاری شده و در کار‌های نوین مورد استفاده قرار گیرند. بر اساس صحبت‌های این فرماندار بهترین راه برای استفاده مناسب از شرایط موجود توسط بانک‌های مرکزی این است که مدیریت را بر عهده بگیرند. این مدیریت باید در بخش نظارت روی بخش‌های خصوصی برای استفاده از ارز دیجیتال و مدیریت در تولید آنها باشد.

دانمارک: دولت دانمارک، قانونی را پیشنهاد کرده که بر اساس قانون تنها پول نقد در ازای خرید اجباری نباشد. بدین ترتیب این کشور به اقتصاد بدون نیاز به پول واقعی نزدیک می‌شود. اتاق بازرگانی این کشور نیز پشتیبان تصمیم دولت دانمارک است. بیش از یک سوم جمعیت کل کشور دانمارک از MobilePay استفاده می‌کنند، برنامه‌ای هوشمند که برای انتقال پول از آن استفاده می‌شود.

اکوادور: قانونی در کشور اکوادور تصویب شده است که به دولت آن اجازه می‌دهد تا امکان پرداخت با استفاده از ارز‌های دیجیتال را قانونی اعلام کند، همچنین این کشور به دنبال این است که ارز دیجیتال مخصوص به خود را تولید نماید. مسئولان این کشور عقیده دارند که ارز دیجیتال می‌تواند باعث تحریک اقتصاد شود. همچنین افرادی که صرفا پول را در حساب خود نگه می‌دارند با استفاده از ارز‌های دیجیتال تحریک خواهند شد. این ارز دیجیتال، توسط بانک مرکزی اکوادور پشتیبانی خواهد شد. در سال 2015 اکوادور سیستم پول الکترونیک را راه اندازی کرد و بدین ترتیب آنها تبدیل به اولین کشوری شدند که سیستم پرداخت الکترونیک با استفاده از ارز دیجیتال در آن وجود دارد.

آلمان: بانک مرکزی آلمان در حال انجام آزمایش روی نمونه‌ای قابل اطمینان از ارز دیجیتال با استفاده از تکنولوژی بلاک چین است که از امنیت زیادی نیز برخوردار است.

هلند: بانک مرکزی این کشور در حال انجام آزمایش روی ارز دیجیتال بر اساس بیت کوین است. در حال حاضر این ارز با نام DNBCoin شناخته می‌شود.

هند: رابط پرداخت‌های یکپارچه (Unified Payments Interface) سیستمی است که توسط شرکت ملی پرداخت هند طراحی شده است. این رابط کاربری که توسط بانک مرکزی هند کنترل می‌شود می‌تواند مبالغی را به صورت آنی بین دو حساب روی پلتفرمی تلفن همراه انتقال دهد. این سیستم بیست و چهار ساعت شبانه روز حتی در تعطیلات سراسری نیز در دسترس است. رابط پرداخت‌های یکپارچه درخواست انتقال را مستقیما روی حساب بانکی انجام می‌دهد و حالتی مانند کیف پول ندارد. این سیستم برای تامین امنیت از پارامتر‌های مختلفی مانند شماره حساب، شماره خط موبایل، شماره مجازی کاربر و … را در نظر می‌گیرد. همچنین برای انجام موفق انتقال نیاز به یک پین مخصوص است.

روسیه: بانک دولتی Sberbank در روسیه مالک ولی به نام Yandex.Money است. ارز دیجیتال یا پول الکترونیکی که به صورت اختصاصی در این کشور استفاده می‌شود.

کره جنوبی: این کشور قصد دارد تا از ارز دیجیتال در بستر بلاک چین استفاده کند. آنها قصد دارند تا با پایه‌ریزی درست، از ارز دیجیتال در اقتصاد کره جنوبی استفاده کنند. کره جنوبی در حال حاضر خارج شدن سکه‌های معمولی را فرآیند اقتصادی این کشور تا سال 2020 را به صورت رسمی اعلام کرده است.

سوئد: کشور سوئد در حال گذراندن فرآیند جایگزین کردن اسکنان و اکثر سکه‌های خود قرار دارد. باید گفت که میزان اسکناس و سکه‌های موجود در این کشور نسبت به سال 2007، تقریبا نصف خواهد شد. بانک Riksbank در حال ارائه ایده برای استفاده از ارز دیجیتال در سوئد است. البته ارز دیجیتال در این کشور جایگزینی برای پول واقعی نیست بلکه به عنوان مکمل استفاده خواهد شد. در حال حاضر این کشور تصمیم واحدی برای طراحی کرون الکترونیکی ندارد. (کرون واحد پول ملی سوئد است)

سوئیس: در سال 2016، برای اولین بار یک فرماندار ارز دیجیتال را برای مخارج شهر پذیرفت. در حالی که این کشور ارز دیجیتال مخصوص به خود را ندارد اما باید گفت که راه آهن دولتی این کشور مشغول به فروش بیت کوین است.

بریتانیا: مشاور ارشد علمی دولت بریتانیا به نخست وزیر و پارلمان این کشور استفاده از ارز دیجیتال بر پایه بلاک چین را پیشنهاد داده است. اقتصاد‌دان ارشد بانک انگلستان پیشنهاد داده است تا استفاده از اسکناس‌های کاغذی متوقف شود. این بانک همچنین نگاه ویژه‌ای به بیت کوین دارد. بریتانیا در سال 2016 تحقیقات گسترده‌ای در مورد پیاده سازی ارز دیجیتال در اقتصاد را آغاز کرده است. بانک انگلستان همچنین نتایج چند تحقیق را در مورد این مسئله منتشر کرده. یکی از این تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از ارز دیجیتال می‌تواند تاثیر مثبتی در اقتصاد کشور داشته باشد به صورتی که خروجی اقتصاد کشور تا 3 درصد افزایش پیدا کند.

اکراین: بانک ملی اکراین در نظر دارد تا سیستم ارز دیجیتال خود را بر اساس بلاک چین پیاده سازی کند تا ارز مد نظر به صورت رمزنگاری شده باشد. آنها همچنین قصد دارند تا از بلاک چین برای اقتصادی بدون نیاز به اسکناس استفاده کنند.

تصویب و استفاده توسط بازیگران مالی

رفتار دولت‌ها گرایش بین بازیگران مالی قوی را تعیین می‌کند که همه آنها ریسک پذیر و محافظه کارانه است. هیچ کدام از سرویس‌های ارائه شده در مورد ارز‌های رمزنگاری شده به این شکل نیست و بیشتر انتقادات نیز از این ناحیه است. سیستم ارز‌های رمزنگاری شده این است که خرید و فروش به صورت بیست و چهار ساعته در تمامی هفت روز هفته انجام می‌شود تا چرخه فعال در بلاک چین به وجود آید. به صورت کلی فعالیت بین کوین و اتریوم نیز به همین روال است.

ارز‌های دیجیتال هارد و سافت

ارز‌های دیجیتال هارد، وقتی که استفاده شوند امکان انکار خرج کردن یا بازگرداندن آنها وجود ندارد. تقریبا غیر ممکن است که تراکنش انجام شده بازگردد، اهمیتی ندارد که اینکار به درستی انجام شده باشد یا خیر. این فرآیند شباهت زیادی به استفاده از اسکناس دارد. از مزایای اصلی این سیستم، هزینه کم برای فعالیت است. در کنار آن تمام تراکنش‌ها بدون هیچ تاخیری انجام می‌شوند. از بیت کوین می‌توان به عنوان ارز دیجیتال هارد یاد کرد.

ارز‌های دیجیتال سافت تقریبا حالتی متضاد با ارز‌های هارد دارند. شما می‌توانید پرداخت را بازگردانید. معموا وقتی پرداخت بازگردانده می‌شود که عملیات به درستی انجام نشده باشد. این فرآیند می‌تواند تا 72 ساعت یا بیشتر به طول بیانجامد. از این دست ارز‌ها می‌توان به PayPal یا هر نوع دیگر کارت اعتباری اشاره کرد. امکان تبدیل ارز دیجیتال هارد به سافت توسط یک شرکت ثالث امکان‌پذیر است.

انتقادات

در حال حاضر بسیاری از ارز‌های دیجیتال به صورت گسترده مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و شاید نیز برای معاملات نیز به راحتی استفاده نشوند. بانک‌ها به صورت عمومی ارز‌های دیجیتالی را قبول نمی‌کنند و یا سرویسی برای آنها ارائه نمی‌کنند. نگرانی‌هایی در مورد ارز‌های رمزنگاری شده وجود دارد چون این ارز‌ها معمولا نوسان زیادی را تجربه می‌کنند و سیاست افزایش قیمت و فروش نیز در آنها مشاهده می‌شود. عوامل کنترل کننده در کشور‌های مختلف در مورد استفاده از ارز‌های دیجیتال و ریسک‌های آن هشدار دادند و تعداد کمی از کشور‌ها نیز استفاده از این ارز‌ها را ممنوع اعلام کردند. ارز‌هایی که رمزنگاری نشدند، به صورت متمرکز مدیریت می‌شوند و به همین خاطر امکان بسته شدن آنها توسط دولت‌های مختلف در هر زمان وجود دارد. وقتی استفاده از ارز دیجیتال به صورت ناشناس استفاده شود، این ارز‌ها برای مجرمان جذاب به نظر خواهد رسید در حالی که شاید قصد سازنده، سو استفاده از ارز نبوده باشد. همچنین از بیت کوین به عنوان محبوب ترین ارز رمزنگاری شده دیجیتال به خاطر مصرف ناکارآمد انرژی انتقاد شده است.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه