پرش لینک ها

تفاوت‌های کلیدی بیت کوین و ریپل

ارز‌های رمزنگاری شده و بلاک چین به جزئی جدید از زندگی مدرن تبدیل شده است. تنوع در بازار ارز رمزنگاری شده باعث می‌شود که برخی از افراد برای تصمیم گیری دچار تردید و شک شوند. در حال حاضر هنوز هم شناخته شده‌ترین ارز رمزنگاری شده موجود در بازار بیت کوین است گرچه ریپل نیز به صورت روز افزون شاهد افزایش محبوبیت بین هواداران سرمایه‌گذاری در سرتاسر جهان است. با توجه به رشد زیاد محبوبیت ریپل در چند مدت گذشته یکی از سوالاتی که مطرح است، تفاوت این ارز با بیت کوین خواهد بود. سوال بعدی نیز در مورد مزایا و معایب هر دو ارز مطرح می‌شود. در این مقاله تلاش شده تا پاسخی مناسب به این سوالات داده شود.

هدف از توسعه

بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال توسعه داده شد، ارزی که یکی از اهداف اصلی آن پرداخت هزینه سرویس‌ها و اقلام بود. برای ریپل هدفی متفاوت در نظر گرفته شده بود. ریپل به نوعی طراحی شده که استفاده از آن برای بانک‌ها، سیستم‌های پرداختی، سیستم‌های انتقال پول و تبادل پول بسیار مناسب است. ایده اصلی از توسعه ریپل به وجود آوردن سیستمی است که امکان انتقال سرمایه بلادرنگ را با هزینه بسیار کم، شفافیت و امنیت زیاد تامین می‌کند. امنیت این سیستم حتی باید بیشتر از راهکار‌های پرداختی مدرن مثل SWIFT باشد.

توسعه دهندگان ارز‌های رمزنگاری شده چه کسانی هستند؟

بیت کوین توسط گروهی از توسعه‌ دهنگان علاقه‌مند و مشتاق نگه‌داری می‌شود. بیت کوین یک سیستم غیرمتمرکز است که زیر نظر هیچ بانک، موسسه ثالث یا دولت فعالیت نمی‌کند. این ارز رمزنگاری شده توسط فرد، افراد یا گروهی ناشناس ساخته شده است که از آن به عنوان Satoshi Nakamoto یاد می‌شود. ریپل در سمت مقابل توسط یک شرکت رسمی تاسیس شده که دارای اهداف و سرمایه‌گذاران مشخص است. ریپل در سال 2012 تاسیس شد. در سال 2015 تا 2016 این شرکت دارای دفتر رسمی در استرالیا، لوکزامبورگ و بریتانیا بود.

تکنولوژی

بیت کوین ارز رمزنگاری شده بر اساس بلاک چین است که از ماینینگ و سیستم اثبات کار (Proof-of-work) استفاده می‌کند. ریپل در سمت مقابل از سیستم دفتر اجماعی تکرار شده و شبکه سرور‌های تایید استفاده می‌کند و در کنار آن توکن‌های ارز رمزنگاری شده XRP نیز وجود خواهد داشت. شبکه ریپل توسط سرور‌های مستقل کنترل می‌شود که وظیفه مقایسه رکورد‌های تراکنش را به صورت دائمی بر عهده دارد. دفتر کل جدیدی از ریپل در هر ثانیه ایجاد می‌شود.

 

تفاوت‌های کلیدی بیت کوین و ریپل
تفاوت‌های کلیدی بیت کوین و ریپل

پاداش ماینینگ

برخلاف بیت کوین، ریپل به گونه‌ای طراحی شده است که قابلیت ماین کردن آن وجود ندارد. دلیل اصلی تفاوت این دو ارز رمزنگاری شده نیز دقیقا همین است. ماینر‌ها در بیت کوین برای انجام این عملیات مقداری بیت کوین به عنوان پاداش دریافت خواهند کرد. در حال حاضر هر ماینر به ازای ماین کردن موفق یک بلاک در شبکه بیت کوین، 12.5 عدد بیت کوین دریافت خواهد کرد. این مقدار در سال 2020 به 6.25 عدد کاهش پیدا خواهد کرد. به صورت کلی 100 میلیارد توکن XRP ریپل به صورت پیش فرض ماین شده است که در حال حاضر 38 میلیارد آن به بازار ارائه شده است. مقدار باقی مانده نیز در ادامه و نیاز به آن، وارد چرخه بازار خواهد شد. در سمت دیگر بیت کوین از پیش ماین شده نیست و عملیات ماین کردن آن به صورت متداوم از سال 2009 تا به امروز در حال انجام است. یکی دیگر از نکات مربوط به بیت کوین این است که برای آن سقف و محدودیتی در نظر گرفته شده است. تعداد کل بیت کوین‌های موجود در شبکه مخصوص به آن صرف 21 میلیون عدد است و تا به امروز بیش از 17 میلیون عدد از آن ماین شده.

انتشار سکه

بیت کوین تقریبا در سرتاسر جهان منتشر شده است. 60 درصد از کل توکن‌های ریپل توسط خود شرکت ریپل نگه‌داری می‌شود. در مقام مقایسه قیمتی باید گفت که ریپل قیمتی بسیار کوچک در مقابل بیت کوین دارد. همچنین امکان پیگیری تراکنش‌های انجام شده ریپل از طریق وب‌سایت رسمی این شرکت امکان پذیر است.

سرعت تراکنش

برای تایید و انجام نهایی تراکنش‌های بیت کوین کاربر به میانگین زمانی در حدود 10 دقیقه نیاز دارد. در سمت مقابل ریپل بسیار موفق‌تر عمل کرده و تراکنش‌ها در این سیستم تنها صرفا در 5 ثانیه انجام می‌شود.

تفاوت در استفاده

بیت کوین به عنوان نوعی از ارز‌های رایج مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف اصلی ریپل استفاده از آن برای انتقال دیگر ارز‌ها یا کالاها مثل نفت یا طلا در شبکه استفاده کرد. شبکه ریپل یک شبکه کاملا غیرمتمرکز است که انتقال پول در آن انجام می‌شود. این بدان معنی است که وقتی کاربر بخواهد توکن XRP خود را با دلار آمریکا معاوضه کند، امکان انجام این معاوضه درون شبکه ریپل وجود دارد بدون اینکه نیاز به دخالت یک شرکت ثالث یا واسطه باشد.

یک دیدگاه بگذارید