پرش لینک ها

فرآیند ماینینگ بیت کوین به زبان ساده

ماینینگ (Mining) ارز‌های رمزنگاری شده، فرآیندی بسیار دشوار است که همیشه نیز به ماینر پاداش ارائه نمی‌کند. بدون توجه به این مسئله، فرآیند ماینینگ مانند آهنربا سرمایه‌گذاران را در بازار ارز‌های رمزنگاری شده به خود جلب می‌کند. دلیل این امر شاید بدین شکل باشد که کارآفرین‌ها این شکل از سرمایه‌گذاری را سرازیر شده ارز از  بهش می‌دادند، چیزی شبیه به جویندگان طلا در سال 1849 در کالیفرنیا. اگر از لحاظ تکنولوژیکی اطلاعات و سخت‌افزار موجود را در دسترس داشته باشد چرا عملیات ماینینگ را انجام ندهید؟ البته قبل از اینکه زمان و سرمایه خود را به این مسئله اختصاص دهید بهتر است که با فرآیند ماینینگ آشنا باشید. در این مقاله تلاش شده تا عملیات ماینینگ بیت کوین توضیح داده شود. با ماینینگ، شما می‌توانید ارز‌های رمزنگاری شده کسب کنید در حالی که در ازای آنها پول پرداخت نکردید. همانگونه که می‌دانید امکان خرید انواع ارزهای رمزنگاری شده با پول حقیقی وجود دارد.

هدف ثانویه از انجام ماینینگ

یکی از اهداف ثانویه انجام ماینینگ، ارائه ارزهای رمزنگاری شده جدید به بازار است. به زبانی دیگر می‌توان گفت که ماینر‌ها در حال ایجاد ارزهای جدید هستند. به عنوان مثال در فوریه سال 2019، کمی بیش از 17.5 میلیون سکه بیت کوین در بازار وجود دارد. در کنار آن از بلاک Genesis (اولین بلاکی که بیت کوین از روی آن ایجاد شد) ارز‌های دیگری نیز تولید شدند. هر کدام از بیت کوین‌های تولید شده صرفا به خاطر انجام فرآیند ماینینگ بوده است. بدون حضور ماینر‌ها، هنوز هم بیت کوین وجود خواهد داشت و استفاده می‌شود اما دیگر به تعداد آن اضافه نخواهد شد. زمانی فرخواهد رسید که عملیات ماینینگ برای به وجود آوردن بیت کوین به پایان می‌رسد. در بلاک چین بیت کوین، محدودیت 21 میلیون سکه‌ای در نظر گرفته شده است. بدون در نظر گرفتن نکات مثبت کوتاه مدت بیت کوین، ماینر‌های بیت کوین می‌توانند به قدرت رای دست پیدا کنند و بتوانند تغییرات اعمال شده روی پروتکل این ارز را تعیین کنند. به زبانی دیگر یک ماینر موفق می‌تواند تاثیر روی تصمیم گیری‌های بزرگ مثل انجام فورک در شبکه را داشته باشد. از نکات مهم در مورد ماینینگ باید به موارد زیر اشاره کرد:

  • با انجام فرآیند ماینینگ، شما می‌توانید ارز‌های رمزنگاری شده به دست آورید بدون اینکه پولی در ازای آن خرج کنید.
  • واحد‌های ماین‌ شده در بیت کوین “بلاک” نام دارند.
  • دوباره خرج کردن همانگونه که از نامش پیداست، مشکل استفاده از بیت کوین در دو مقصد متفاوت است.
  • برای انجام ماین باید یک پردازنده گرافیکی یا ASIC در اختیار داشته باشید.
  • پاداش‌های مربوط به ماینینگ به اولین فردی اهدا می‌شود که پاسخ معما مطرح شده را پیدا کند. بدین ترتیب امکان حل مسئله و کسب ارز رمزنگاری شده توسط یک فرد در مقابل یک سازمان که از قدرت زیادی بهره می‌برد، مساوی است.

یک ماینر به صورت متوسط چه میزان درآمدی دارد؟

همانطور که اشاره شد، واحدهای ماین شده با نام بلاک شناخته می‌شوند. در زمان نگارش این مطلب پاداش کامل کردن هر بلاک 12.5 بیت کوین است و همچنین هر بیت کوین 11200 دلار ارزش دارد. این بدان معنی است که ماین کردن موفق هر بلاک می‌تواند برای ماینر درآمدی 140 هزار دلاری داشته باشد. در سال 2009، وقتی بیت کوین شروع به فعالیت کرد به ازای هر بلاک 50 بیت کوین پاداش ارائه می‌شد. در سال 2012، این مقدار به نصف کاهش پیدا کرد. در سال 2016 نیز همین مقدار بار دیگر نصف شد و به 12.5 عدد رسید. در سال 2020 نیز این مقدار نصف خواهد شد و به 6.25 بیت کوین می رسد. سایت‌هایی مثل Blockchain.info نیز اطلاعاتی در مورد تعداد بلاک‌های ماین شده و تعداد باقی مانده آنها به صورت همزمان ارائه می‌کند.

 

فرآیند ماینینگ بیت کوین به زبان ساده
فرآیند ماینینگ بیت کوین به زبان ساده

ماینر‌ها دقیقا چه کاری انجام می‌دهند؟

ماینر‌ها به خاطر انجام کار به عنوان حسابرس پاداش دریافت می‌کنند. آنها در واقع کار تایید تراکنش قبلی بیت کوین قبلی را انجام خواهند داد. با استفاده از این راهکار سلامت شبکه و کاربران تامین خواهد شد. با تایید تراکنش‌ها، ماینرها کمک می‌کنند تا مشکل دوباره خرج کردن دیگر مطرح نباشد. مشکل دوباره خرج کردن همانگونه که قبلا اشاره شد به مشکلی گفته می‌شود که در آن یک توکن بیت کوین به صورت غیر مجاز برای انجام دو تراکنش مجزا استفاده شود. با در نظر داشتن پول‌های واقعی چنین مشکلی تقریبا وجود ندارد. وقتی یک اسکناس 10 دلاری را برای خرید یک محصول استفاده می‌کنید، دیگر این اسکناس را در اختیار ندارید و نمی‌توانید آن را دوباره خرج کنید. در ارز‌های دیجیتال البته این مشکل وجود دارد. به عنوان مثال دارنده ارز دیجیتال، یک کپی از ارز را نظر خود نگه می‌دارد و بعد از خرج کردن آن دوباره از همان ارز برای خرید محصول یا سرویس دیگر استفاده می‌کند. با استفاده از راهکار ارائه شده توسط ارزهای رمزنگاری شده، تراکنش‌ها چک شده و اگر بیت کوین قبلا در خرید یک محصول یا سرویس استفاده شده باشد، امکان استفاده دوباره همان ارز توسط همان فرد وجود ندارد. وقتی یک ماینر فایل یک مگابایتی مربوط به تراکنش بیت کوین را پردازش می‌کند، آنها شانس برنده شدن 12.5 بیت کوین را دارند. این محدودیت 1 مگابایتی توسط مخترع بیت کوین یعنی Satoshi Nakamoto به وجود آمده و هنوز هم بحث‌های زیادی در مورد آن وجود دارد و بسیاری از ماینر‌ها بر این اعتقاد هستند که این اندازه باید افزایش پیدا کند. البته باید توجه داشته باشید که یک ماینر با پردازش فایل 1 مگابایتی مربوط به تراکنش‌ها، صرفا شانسی برای دریافت پاداش دارد و این مورد بدین معنی نیست که با پردازش این فایل حتما پاداش بیت کوین دریافت خواهید کرد. برای دریافت این پاداش، ماینر به دو فاکتور اصلی نیاز دارد. اول باید او حداقل یک فایل تراکنش 1 مگابایتی را پردازش کند، که این قسمت آسان ماجرا است. بخش دوم شما به عنوان ماینر باید در زمان مناسب پاسخی درست به مسئله ریاضی ارائه کنید. این فرآیند به عنوان اثبات کار نیز شناخته می‌شود.

شاید سوالی مطرح شود که منظور از ارائه پاسخ درست به مسئله ریاضی چیست؟ خبر خوب در این مورد این است خبری از مسائل فوق پیچیده ریاضی یا محاسباتی نیست. شاید این مورد را شنیده باشید که ماینرها مسائل فوق پیچیده ریاضی را حل می‌کنند اما این مورد همه حقیقت نیست. حقیقت این است که ماینرها تلاش می‌کنند اولین نفری باشد که می‌توانند عدد 64 رقمی هگزادسیمال را ارئه می‌کند. در واقع این فرآیند، حالتی به صورت حدس و گمان دارد. خبر بد این است که به خاطر این فرآیند حدس و گمان شما نیاز به قدرت زیاد پردازش دارید تا بتوانید اولین نفر باشید. برای اینکه ماین را به صورت موفق انجام دهید باید Hash Rate بالایی داشته باشید. برای اینکه بفهمید دستگاه شما به چه اندازه Hash Rate ارائه می‌کند می‌توانید به Cryptocompare مراجعه کنید.

تجهیزات مورد نیاز برای انجام عملیات ماین

برای انجام ماین نیاز به یک پردازنده گرافیکی یا یک ASIC خواهید داشت. هزینه خرید این تجهیزات بین 500 تا چند ده هزار دلار متفاون است. برخی از ماینر‌ها – به خصوص ماینر‌های اتریوم – کارت‌های گرافیکی متعددی را با قیمت پایین خریداری می‌کنند تا با تجمیع آنها به قدرت بیشتری برسند.

توضیح فرآیند ماین به زبان ساده

فرض کنید که شما سه دوست دارید و شما به یک عدد بین 1 تا 100 فکر می‌کنید. این عدد را روی کاغذ نوشته و سپس آن را مخفی می‌کنید. دوستان شما نیاز ندارند که عدد را دقیقا حدس بزند بلکه باید اولین نفری باشند که عددی مساوی یا کوچکتر از آن را اعلام کنند و محدودیتی نیز برای تعداد حدس وجود ندارد. برای این مثال فرض کنید که عدد انتخاب شده 19 باشد. یکی از دوستان عدد 21 را اعلام می‌کند. این عدد چون بزرگتر از 19 است، این فرد بازنده خواهد بود. دوست دوم عدد 16 و دوست سوم عدد 12 را ارائه می‌کنند. بدین ترتیب هر دو پاسخی درست ارائه کردند. در این حالت پاداشی بیشتر برای دوست دوم که عددی نزدیک تر به 19 را حدس زده وجود ندارد. اگر دوست دوم و سوم هر دو در زمانی مشابه پاسخ خود را ارائه کنند توافق ELI5 به هم خواهد خورد. در زبان بیت کوین، ارائه پاسخ‌های همزمان امری تکراری است اما در نهایت تنها یک برنده وجود خواهد داشت. وقتی چندین پاسخ همزمان با ارزشی مساوی یا کمتر از عدد مد نظر ارائه شود، شبکه بیت کوین با توجه به اکثریت تصمیم خواهد گرفت که پاداش به چه شخصی برسد. به صورت کلی، ماینری که بیشترین کار را انجام داده باشد و بیشترین مقدار تراکنش را تایید کرده باشد شانس بیشتری برای برنده شدن دارد. بلاک از دست داده شده نیز به عنوان بلاک یتیم نام‌گذاری می‌شود. حالا همین مثال حدس عدد را به یک شبکه بست دهید. در حالی که تنها سه نفر در شبکه حضور ندارند و عدد مد نظر نیز بین 1 تا 100 نیست. در این شبکه سوالی در مورد یک عدد 64 رقمی هگزادسیمال از میلیون‌ها ماینر پرسیده می‌شود. حالا می‌بینید که رسیدن به پاسخ درست کاری بسیار دشوار است.

عدد هگزادسیمال 64 رقمی به چه معنی است؟

در قسمت زیر مثالی از یک عدد هگزادسیمال 64 رقمی را مشاهده می‌کنید.

0000000000000000057fcc708cf0130d95e27c5819203e9f967ac56e4df598ee

رقم فوق دارای 64 عدد است. تا بدین جا درک مطلب کار سختی نیست. همانطور که مشاهده می‌کنید این عدد نه تنها شامل ارقام بلکه حروف نیز هست اما حروف در یک عدد چه جایگاهی دارند. برای درک این مطلب باید توضیحی در مورد مفهوم هگزادسیمال ارائه کنیم. همانگونه که شاید اطلاع داشته باشید اعداد بر پایه دسیمال، شامل اعدادی هستند که ارقام از بین 0 تا 9 انتخاب می‌شوند. هگزادسیمال به این معنی است که پایه بر اساس مبنای 16 است. عدد در مبنای 16 بدین شکل است که هر رقم دارای 16 احتمال است. به این خاطر که اعداد صرفا دارای 10 احتمال هستند حروف a,b,c,d,e,f به این مبنا اضافه می‌شوند. اگر قصد انجام ماین بیت کوین دارید نیاز ندارید که ارزش کلی عدد 64 رقمی را محاسبه کنید.

عدد هگزادسیمال 64 رقمی چه ارتباطی به ماین بیت کوین دارد؟

توافق ELI5 را در مثال که بالا با عدد 19 مطرح شد را به خاطر دارید؟ در مفهوم ماینینگ بیت کوین عدد فرضی مخفی شده Target Hash نام دارد. کاری که ماینرها انجام می‌دهند استفاده از قدرت پردازشی بسیار بالا برای حدس زدن Target Hash است. این حدس با تولید تصادفی نانس (Nonce) انجام می‌شود. نانس مخفف “عددی که صرفا یک بار استفاده می‌شود” است و نانس کلید اصلی برای تولید عدد 64 بیتی هگزادسیمال است. هر نانس 32 بیت حجم دارد که نسبت به هش 256 بیتی بسیار کوچک است. اولین ماینری که بتواند نانسی را استفاده کند که بتواند یک هش با اندازه مساوی یا کمتر از هدف تولید کند، توانسته تا بلاک مد نظر را کامل کرده و پاداش 12.5 بیت کوین را دریافت کند.

چگونه شانس خود را برای رسیدن به هدف بیشتر کنیم؟

شما نیاز به یک سیستم ماینینگ بسیار سریع خواهید داشت یا به صورت واقع گرایانه باید قدرت ماینینگ خود را با دیگران به اشتراک بگذارید تا در نهایت به قدرت بسیار بیشتری دست پیدا کنید. تیم‌های ماینینگ را به تیم‌هایی تشبیه می‌کنند که برای برنده شدن در قرعه کشی بخت آزمایی با یکدیگر متحد شده و تا جایی که می‌توانند بلیت بخت آزمایی می‌خرند. بسیاری از بلاک‌ها توسط تیم‌های ماینینگ هدف قرار داده می‌شوند تا افرادی که به صورت منفرد ماین می‌کنند. در نهایت باید گفت ماین کردن در واقع بازی با اعداد است. شما نمی‌توانید الگو را حدس بزنی یا در مورد Target Hash پیش بینی کنید. سطح سختی ماین کردن بیت کوین نیز روز به روز در حال افزایش است و اگر بخواهید در این بازی اعداد موفق باشید نیاز به قدرت زیادی دارید.

یک دیدگاه بگذارید