پرش لینک ها

نگاهی کامل به ارز رمزنگاری شده بیت کوین – بخش سوم

ایدئولوژی

Satoshi Nakamoto در صحبت های خود گفته بود:« ریشه مشکلات در مورد ارزهای رایج این است که اعتماد زیادی برای کار کردن آنها وجود دارد. باید به بانک های مرکزی اعتماد شود که اعتبار این ارز را کاهش ندهند اما تاریخچه پول های بی پشتوانه پر از نقض بر اساس اعتماد است.»

اقتصاد اتریشی

بر اساس اعلام بانک مرکزی اروپا، ارائه پول غیر متمرکز توسط بیت کوین بر اساس تئوری اقتصاد اتریشی فعالیت می کند. فردی به نام Friedrich von Hayek کتابی به نام غیر ملی کردن ارز نوشته بود که بر اساس آن بازار های آزاد در تولید فعالیت دارند و عرضه و مدیریت پول به صورت آزاد به سلطه بانک های مرکزی پایان می داد.

نظریه آشوب و آزادی خواه 

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط New York Times، آزادی خواهان و آشوب طلبان به این ایده تمایل زیادی دارند. یکی از پشتیبان های اولیه بیت کوین Roger Ver گفت:« در ابتدا، هر کسی که وارد این بازار شد دلیل فلسفی مخصوص به خود را داشت. ما بیت کوین را به عنوان یک ایده عالی می دیدیم، جایی که می توانستیم پول را از بند سرزمین ها آزاد کنیم. مجله هفتگی The Economist بیت کوین را بدین شرح معرفی کرد:« یک پروژه آشوب طلب و تکنولوژیک تا بتوان بر اساس آن نوعی پول آنلاین درست کرد. راهی برای مردم تا بتوانند معاملات و ترانکش های خود را بدون دخالت دولت و یا بانک ها انجام دهند.» Nigel Dodd در مقاله زندگی اجتماعی بیت کوین اشره کرد که ذات اصلی ایدئولوژی بیت کوین این است که پول از، دولت و البته کنترل خارج شود. او سپس به مستقل بودن بیت کوین اشاره کرد. این اعلام استقلال در واقع اشاره می کرد که بیت کوین در ذات خود ضد سازمان، ضد سیستم و دولت است. بیت کوین دولت را تضعیف کرده و کار موسسات را مختل می کند چون بیت کوین در اساسا انسان دوست است. David Golumbia که ایده اصلی بیت کوین تحت تاثیر شدید حرکات راست گراهای افراطی مثل لابی آزادی خواه و ایده ضد بانک مرکزی آن ها است. همچنین Steve Bannon عقیده دارد که بیت کوین می تواند عامل تخریبی برای پوپولیسم باشد. این ارز می تواند قدرت را از دولت پس گرفته و در واقع ایده ای انقلابی است. گرچه تحقیقات گسترده نتوانست ثابت کند که بیت کوین ارتباطی به آزادی خواهی دارد.

اقتصاد

بیت کوین در واقع دارایی دیجیتال است که به صورت همتا به همتا در معاملات مانند ارز استفاده می شود. بیت کوین سه کیفیت قابل استفاده در یک ارز را ارائه می کند. اول کیفیت این است که دستیابی به بیت کوین سخت است، دومین کیفیت این است که حجم کلی بیت کوین ها محدود است، سوم اینکه تایید آنها آسان است. بر اساس تحقیقاتی که در سال 2015 انجام شد، بیت کوین بیشتر به عنوان راهکاری برای پرداخت استفاده می شود تا نوعی ارز. اقتصاددان ها پول یا ارز را به عنوان ذخیره از از ارزش و مدیومی برای تبادل تعریف می کنند. بر اساس نظر اقتصاد دان ها در سال 2014، بیت کوین در بهترین حالت کارکردی به عنوان مدیومی برای تبادل دارد. گرچه این نظریه هنوز مورد بحث قرار می گیرند و در سال 2018 مجله Economist اعلام کرد که ارزهای رمزنگاری شده هیچ کدام از سه کیفیت اعلام شده را ندارد. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه کمبریج، بین 2.9 تا 5.8 میلیون کاربر منحصر به فرد در حال استفاده از کیف پول مخصوص به ارزهای رمزنگاری شده در سال 2017 بودند که بیشتر آنها بیت کوین هستند. این تعداد از سال 2013 به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده است، جایی که تعداد کاربران منحصر به فرد بین 300 هزارر تا 1.3 میلیون نفر تخمین زده میشد.

 

نگاهی کامل به ارز رمزنگاری شده بیت کوین – بخش سوم
نگاهی کامل به ارز رمزنگاری شده بیت کوین – بخش سوم

پذیرش توسط تجار

تعداد بسیار زیادی از معاملات بیت کوین در تبادلات ارز رمزنگاری شده انجام می شود و میزان استفاده از آن در معاملات توسط تجار کمتر است. تاخیر ده دقیقه ای در پردازش پرداخت در بلاک چین، استفاده از بیت کوین در خرده فروشی ها را بسیار دشوار می کند. قیمت هر واحد از بیت کوین همیشه ثابت نیست و این مورد باعث می شود که استفاده از بیت کوین بسیار بحث برانگیز باشد. تجاری که بیت کوین را به عنوان واحد پولی برای خرید قبول دارند باید از سرویس های تبدیل کننده استفاده کنند. در سال 2017 و 2018، مقبولیت بیت کوین در بین فروشگاه های خرده فروشی آنلاین بسیار کم بود به گونه ای که از 500 فروشگاه برتر در ایالات متحده آمریکا صرفا سه فروشگاه بیت کوین را به عنوان راهکاری برای پرداخت قبول می کردند. این مقدار نسبت به سال 2016 حتی کاهش پیدا کرده بود چون در سال 2016 پنج فروشگاه خرید با بیت کوین را قبول می کردند. دلیل این افول، هزینه زیاد معامله و زمان زیاد مورد نیاز برای پردازش تراکنش بود. بلومبرگ طی گزارشی اعلام کرد که 17 شرکت برتر ارائه دهنده سرویس پردازش تراکنش ارزهای رمزنگاری شده، در ژئون 2018 معاملاتی به ارزش 69 میلیون دلار را پردازش کردند. این مقدار در سپتامبر 2017 ارزشی معادل 411 میلیون داشت. بیت کوین به صورت حقیقی برای انجام تراکنش در فروشگاه های حقیقی قابل استفاده نبود چون هزینه استفاده از آن زیاد بود و امکان بازگرداندن هزینه به خریدار نیز وجود نداشت. بر اساس صحبت های انجام شده توسط اقتصاد دانی به اسم Kim Grauer، نوسان زیاد ارزش بیت کوین و هزینه زیاد انجام معاملات عملا استفاده از بیت کوین برای خرید های کوچک را غیر منطقی جلوه می دهد. البته هنوز می توان برای انجام خرید های بسیار بزرگ از بیت کوین استفاده کرد. همچنین بیت کوین واحدی مناسب برای انجام معاملات فرا مرزی به شمار می رود.

موسسات مالی

امکان خرید بیت کوین در صرافی های ارزهای رمزنگاری شده وجود دارد. بر اساس تحقیق ها این نشانه کوچکی از استفاده از بیت کوین به صورت جهانی است در حالی که بانک های کشور های غربی هزینه زیادی برای انجام آن درخواست می کنند. در قسمت جنوبی چین نیز کارگران در هنگ کنگ برای انتقال پول به خانه از بیت کوین استفاده می کنند. در سال 2014، بانک ملی استرالیا حساب افرادی که با بیت کوین ارتباط داشتند را بست. موسسه مالی HSBC نیز ارائه خدمات به افرادی که حساب آنها با بیت کوین ارتباط داشت را قطع کرد. بانک های استرالیایی نیز اعلام کردند که حساب افرادی که با بیت کوین ارتباط دارند را خواهد بست. در دهم دسامبر 2017، بورس شیکاگو معاملات بیت کوین را آغاز کرد.

بیت کوین به عنوان سرمایه گذاری

دو قلوهای Winklevoss برای خود بیت کوین خریداری کردند. در سال 2013، مجله واشنگتن پست در گزارشی اعلام کرد که آنها 1 درصد از کل بیت کوین های موجود در آن زمان را خریداری کردند. شیوه ای دیگر در زمینه سرمایه گذاری Bitcoin funds است. اولین نوع از بیت کوین کنترل شده که در جرسی در سال 2014 معرفی و توسط سرویس مالی جرسی تایید شد. فوربس در سال 2013، بیت کوین را به عنوان سرمایه گذاری معرفی کرد. در سال 2014 نیز بلومبرگ از بیت کوین به عنوان بدترین سرمایه گذاری سال یاد کرد و این در حالی بود در انتهای سال 2015 بیت وین به عنوان یکی از ارزشمند ترین ارزها توسط بلومبرگ معرفی شد. بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط وب سایب bitinfocharts.com، در سال 2017 حدود 9272 کیف پول بیت کوین بیش از یک میلیون بیت کوین را نگه داری می کردند. در حال حاضر تعداد افرادی که بیش از یک میلیون بیت کوین در حساب خود ذخیره کردند مشخص نیست چون هر فرد می تواند بیش از یک کیف پول بیت کوین داشته باشد.

سرمایه گذاری خطرپذیر

افرادی مثل Peter Thiel از شرکت Founders Fun که به ارزش سه میلیون دلار در بیت کوین سرمایه گذاری کرد، علاقه زیادی به سرمایه گذاری خطر پذیر دارند. آنها به جای خرید بیت کوین به صورت موستقیم روی زیرساخت های مربوط به سیستم پرداخت، معامله، سرویس های کیف پول و … مربوط به بیت کوین سرمایه گذاری می کنند. در سال 2012، سازمانی برای پشتیبانی از استارت آپ های بیت کوین توسط Adam Draper با سرمایه گذاری پذیرش Tim Draper که علاقه زیادی به سرمایه گذاری خطرپذیر دارد، به وجود آمد. آنها یکی از بزرگترین مالکان بیت کوین در دنیا هستند چون در یک حراجی 30000 بیت کوین را خریداری کردند. هدف این شرکت سرمایه گذاری در صد کسب و کار مربوط به بیت کوین در دو تا سه سال به ارزش 10 تا 20 هزار دلار بود. این سرمایه گذاری شرط کسب سهام شش درصدی داشت. سرمایه گذاران همچنین در بحث ماینینگ نیز وارد شدند. بر اساس مطالعاتی که در سال 2015 توسط Paolo Tasca ارائه شد، استارت آپ های مربوط به بیت کوین توانستند در سه سال سرمایه ای نزدیک به یک میلیارد دلار را جذب کنند.

قیمت و نوسان

قیمت بیت کوین در طول ده سال گذشته شاهد فراز و نشیب های بسیار زیادی بوده است. در سال 2011، ارزش هر بیت کوین از 0.30 دلار به 32 دلار افزایش پیدا کرد اما این قیمت بسیار سریع به 2 دلار رسید. در نیمه دوم سال 2012 و در مشکلات اقتصادی سال 2012-2013، قیمت بیت کوین افزایش داشت تا جایی که در دهم آپریل 2013، شاهد رشد قیمت به 266 دلار بودیم اما بعد از آن قیمت با سقوطی آزاد به 50 دلار رسید. در روز 29 نوامبر 2013 نیز قیمت هر واحد از بیت کوین به 1242 دلار رسید! در سال 2014 شاهد سقوط ارزش بیت کوین بودیم، در ماه اپریل، قیمت هر بیت کوین به نصف قیمت سال 2013 رسیده بود. در ماه آگوست 2014، قیمت هر بیت کوین 600 دلار بود. توسعه دهندگان بیت کوین همیشه در مورد ایجاد حباب در زمینه قیمت بیت کوین اخطار داده بودند. بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط Mark T. Williams در سال 2014، نوسان قیمت بیت کوین هفت برابر طلا، هشت برابر شاخص S&P 500 و هجده برابر دلار آمریکا گزارش شده بود.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه