پرش لینک ها

نگاهی کامل به ارز رمزنگاری شده بیت کوین – بخش چهارم

وضعیت قانونی، مالیات و کنترل

به خاطر طبیعت غیر متمرکز بیت کوین و تبادل آنلاین دو کشور های مختلف، کنترل و قانون گذاری برای این ارز رمزنگاری شده بسیار دشوار است. گرچه می توان از بیت کوین به منظور انجام کارهای خلاف قانون استفاده کرد، تبادل این ارز در برخی از کشورها ممنوع اعلام شده.  وضعیت قانونی استفاده از بیت کوین بسته به کشورهای متفاوت، فرق می کند و در بسیاری دیگر نیز هنوز قانون دقیقی برای آن وضع نشده است. قوانین کنترل کننده و محدودیت برای بیت کوین معمولا در کشورها برای دیگر ارزهای رمزنگاری شده نیز اعمال می شوند. بر اساس کتابخانه ملی کنگره آمریکا، محدودیت کامل برای معامله و استفاده از بیت کوین در هشت کشور الجزایر، بولیوی، مصر، عراق، مراکش، نپال، پاکستان و امارات متحده عربی در نظر گرفته شده است. پانزده کشور دیگر نیز محدودیت های ضمنی برای استفاده از بیت کوین را پیاده سازی کردند که از بزرگترین آنها می توان به ایران، چین، عربستان سعودی، کلمبیا، قطر و کویت اشاره کرد.

اخطارهای موسسات کنترل کننده

کمیسیون معاملاتی آمریکا چهار مطلب به حالت مشاوره برای بیت کوین و دیگر سرمایه گذاری های مشابه منتشر کرده است. در ماه جولای سال 2018، اخطاری در مورد ارزهای رمزنگاری شده منتشر شد که بر اساس آن تبادل و خرید و فروش این ارزها شامل ریسک های زیادی در زمینه هک، دزدی و کلاه برداری بودند. در دسامبر سال 2017، اعلام شد که ریسک استفاده از ارزهای رمزنگاری شده بالاست چون:

  • تبادل و معاملات توسط موسسات دولتی تحت نظر و کنترل نیستند.
  • سیستم تبادل از پروتکل های امنیتی برای حفاظت از کاربر برخوردار نیست.
  • نوسان بسیار زیاد و سقوط آزاد ارزش این ارزها
  • دستکاری بازار
  • دزدی و هک
  • معاملاتی که صرفا توسط کاربر انجام می گیرند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا نیز در این زمینه اخطاریه ای را صادر کرده. در ماه می 2014، اخطاری صادر شد که بر اساس آن سرمایه گذاری های انجام شده توسط بیت کوین نرخ بالایی در کلاه برداری دارند. اخطاریه قبلی نیز هشدار داده بود که شاید در بیت کوین از حقه پانزی استفاده شده باشد. سازمان بانکداری اروپا نیز در سال 2013 اخطاریه ای را منتشر کرد که به خاطر عدم وجود نظارت و کنترل روی بیت کوین، شانس هک شدن معاملات زیاد است. در کنار آن این اخطاریه به نوسان ارزش بیت کوین و احتمال بروز کلاه برداری نیز اشاره کرد.

 

نگاهی کامل به ارز رمزنگاری شده بیت کوین – بخش چهارم
نگاهی کامل به ارز رمزنگاری شده بیت کوین – بخش چهارم

تحقیقات در مورد دستکاری قیمت

در ماه می 2018، گزارشی در مورد انجام تحقیقات در مورد معاملات بیت کوین منتشر شد. اداره دادگستری آمریکا تحقیقات خود را برای بررسی احتمال دستکاری در قیمت بیت کوین با شیوه های مختلف را آغاز کرد. افرادی که معامله از طریق بیت کوین را کشورهای آمریکا، بریتانیا، کره جنوبی و دیگر کشورها انجام داده بودند مورد پرس و جو قرار گرفتند. Brett redfearn از کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا چند راه برای دستکاری قیمت ها در ماه مارس سال 2018 پیدا کرد. تحقیقات آمریکا نگرانی های در مورد احتمال دستکاری را افزایش داد. این در حالی بود که بسیاری از منابع از ارائه اطلاعات خودداری کردند و بعد از انجام مراحل قانونی نیز صرفا اطلاعات بسیار کمی را فاش کردند. تحقیقات آکادمیک صورت گرفته نیز توسط Journal of Monetary Economics ارائه شد که بر اساس آن دستکاری در قیمت ها در زمان دزدی از موسسه تبادل بیت کوین Mt. Gox انجام شده بود و بدین ترتیب بازار هنوز به خاطر این دستکاری آسیب پذیر است. تاریخچه هک، کلاه برداری و دزدی در بیت کوین حداقل به سال 2011 باز می گردد. تحقیقات John M. Griffin و Amin Shams در سال 2018 نیز اشاره کرد که افزایش تبادل Tether روی  Bitfinex باعث شده تا قیمت بیت کوین در اواخر 2017 افزایش پیدا کند. البته J.L van der Velde، مدیرعامل Tether و Bitfinex ادعا در مورد دستکاری قیمت را رد کرده است. او مدعی شده که Tether و Bitfinex هیچگاه و به هیچ شکل در دستکاری قیمت بازار شرکت نکردند. از نظر او افزایش محبوبیت و استفاده از Tether هیچ تاثیری روی قیمت بیت کوین نداشته.

انتقادات

بانک تسویه حساب های بین المللی به صورت مختصر اشاراتی به انتقادات در مورد بیت کوین در بخش پنجم گزارش خود در سال 2018 داشته است. این انتقادات شامل عدم ثبات در قیمت، استفاده زیاد از انرژی برای دستیابی به بیت کوین، قیمت بالا و متغییر در زمینه هزینه معاملات، امنیت ضعیف و کلاه برداری و تاثیرپذیری از ماینرها بود. مجله Economist در سال 2015 در مقاله ای اشاره کرده بود که انتقادات در مورد بیت کوین کمی غیر منصفانه است. از نظر این مجله به صورت کلی تصویر کلی نه چندان مناسب بیت کوین می تواند باعث شود که کاربر قابلیت های بی نظیر تکنولوژی مثل بلاک چین را در نظر نگیرد اما باید گفت که در حقیقت نوسان ارزش بیت کوین بسیار زیاد است.

شناسایی به عنوان حباب اقتصادی

بیت کوین، در کنار دیگر ارزهای رمزنگاری شده از نظر برندگان نوبل اقتصاد به عنوان حباب اقتصادی شناسایی می شوند. Paul Krugman در مقاله چاپ شده در نیویورک تایمز به انتقاد از بیت کوین پرداخت و از آن به عنوان حباب اقتصادی و کلاه برداری یاد کرد. او در ادامه و در ستون مربوط به خود در روزنامه نوشتن:« بانک های مرکزی، عوامل مدیریت و سرمایه گذاری در آنها همه دیدگاه مشابهی به این ارز دارند.»

مصرف انرژی

بیت کوین به خاطر استفاده زیاد از انرژی الکتریسیته برای انجام عملیات ماین مورد انتقاد قرار می گیرد. در سال 2015، بر اساس گزارش مجله Economist، حتی اگر همه ماینرها از تجهیزات مدرن استفاده کنند مجموع استفاده الکتریسیته به 166.7 مگاوات می رسد. (1.46 تراوات در ساعت، در هر سال) در انتهای سال 2017، جمعیت جهانی ماینرهای بیت کوین چیزی بین یک تا چهار گیگاوات الکترسیته مصرف می کردند. Polotico اشاره کرد که حتی بالاترین سطح ماین برای رسیدن به بیت کوین تنها به اندازه شش درصد از تمام قدرت یک بخش از بانکداری جهانی، انرژی مصرف می کند. حتی اگر مصرف انرژی برای رسیدن به بیت کوین 100 برابر افزایش پیدا کند، این عملیات صرفا 2 درصد از مصرف الکتریسیته جهان را به خود اختصاص می دهد.

نگرانی در مورد ترفند پانزی و ساختار هرمی

بسیاری از روزنامه نگاران، اقتصاد دادها و بانک مرکزی استونی نگرانی خود را در مورد استفاده از ترفند پانزی در بیت کوین ابراز کردند. در ماه آپریل 2013، اریک پاسنر، استاد حقوق در دانشگاه شیکاگو اعلام کرد:« یک ترفند پانزی واقعی به کلاه برداری تبدیل می شود. بیت کوین به صورت کلی یک توهم جمعی است.» در جولای سال 2014، گزارش بانک جهانی اشاره کرد که بیت کوین در حقیقت از ترفند پانزی استفاده نمی کند. در ماه ژوئن سال 2014، شورای فدرال سوئیس به نگرانی ها در مورد پیاده سازی هرمی بیت کوین پرداخت. آنها اشاره کردند از آنجا که در مورد بیت کوین حالت عادی وعده ها در مورد سود وجود ندارد این ارز رمزنگاری شده نمی تواند از سیستم هرمی استفاده کرده باشد. در جولای 2017، فردی میلیاردر به نام Howard Marks مدعی شد که بیت کوین از ساختاری هرمی استفاده می کند.

مشکلات امنیتی

بیت کوین تحت تاثیر عواملی مثل هک یا حملات فیشینگ آسیب پذیر است. در دسامبر سال 2017 اعلام شد که نزدیک به 980 هزار بیت کوین در حین انجام معاملات ربوده شدند.

استفاده در معاملات غیر قانونی

استفاده از بیت کوین توسط خلافکاران باعث شده تا عوامل کنترل کننده مالی نگاه ویژه ای به بیت کوین داشته باشند. در ایالات متحده آمریکا، FBI یا همان اداره تحقیقات فدرال ارزیابی اطلاعاتی بیت کوین را آغاز کرده است. مجلس سنای آمریکا نیز جلسه ای برای ارائه نگرانی ها در مورد ارزهای مجازی در سال 2013 برگزار کرد. دولت آمریکا ادعا می کند که روسیه در فرآیند دستکاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016، از بیت کوین استفاده کرده است. برخی از منابع خبری نیز مدعی هستند که محبوبیت روزافزون بیت کوین به خاطر قابلیت خرید اجناس یا سرویس های غیر قانونی است. Joseph Stiglitz به عنوان برنده نوبل اقتصاد می گوید که بیت ناشناس بودن بیت کوین باعث می شود که از آن در کارهایی مثل پول شویی یا دیگر کارهای غیر قانونی استفاده شود چون دولت کنترل و نظارتی روی آن ندارد. او همچنین در ادامه در مورد بیت کوین گفت:« اگر قوانین، کنترل و نظارت در مورد بیت کوین انجام شود تا از این ارز نتوان در امور غیر قانونی مثل پول شویی استفاده کرد، دیگر خریداری برای بیت کوین وجود نخواهد داشت. با کنترل کردن استفاده های غیر قانونی، شما این ارز را نابود خواهید کرد. هدف اصلی وجود داشتن بیت کوین، استفاده در راه های خلاف قانون است.» در سال 2014، محققان دانشگاه کنتاکی اعلام کردند که خلافکاران سایبری علاقه زیادی به استفاده از بیت کوین دارند. محققان استرالیایی نیز اعلام کردند که تا آپریل 2017 تقریبا 25 درصد از کل بیت کوین های موجود و 44 از تمام معاملات بیت کوین به کارهای خلاف قانون اختصاص پیدا کردند. تقریبا 24 میلیون کاربر از بیت کوین برای انجام کارهای غیر قانونی استفاده می کنند. آنها بیت کوین هایی به ارزش 8 میلیارد دلار در اختیار دارند و تعداد 36 میلیون معامله به ارزش 72 میلیارد دلار انجام دادند.

یک دیدگاه بگذارید