پرش لینک ها

هر آن چیزی که باید در مورد ریپل (Ripple) بدانید

در ابتدا باید گفت که بهتر است بدانید ریپل به نوعی یک پلتفرم و هم یک واحد ارزی محسوب می شود. پلتفرم ریپل، یک پروتکل متن باز است که هدف اصلی از طراحی آن انجام تراکنش و معاملات سریع و ارزان بود. بر خلاف ارز رمزنگاری شده و بسیار محبوب بیت کوین که هیچگاه با هدف آسان بودن تراکنش ها طراحی نشده بود، ریپل به نوعی پادشاه انجام تراکنش ها در سر تا سر جهان خواهد شد. این ایده بسیار جاه طلبانه است اما واقعا چه کسی از آینده خبر دارد؟ شاید در چند سال آینده شاهد انتقال ارز به شیوه ای جدید باشیم، دقیقا مانند اتفاقی که برای فروشگاه هایی خرده فروشی بزرگ افتاد که امروزه با فروشگاه های آنلاین جایگزین شدند. پلتفرم ریپل از ارز مخصوص به خود به نام XRP استفاده می کند، البته این پلتفرم اجازه می دهد که هر فردی با استفاده از آن به ساخت ارز خود از طریق RippleNet بپردازد.

RippleNet چیست؟

در واقع باید گفت که RippleNet یک شبکه از نهاد های ارائه کننده خدمات پرداخت مثل بانک و دیگر موسسان است که از راهکارهایی توسعه داده شده توسط ریپل برای ارائه خدمات ارسال ارز با سرعت بالا در سطح جهان استفاده می کنند. شاید بهتر باشد که از یک مثال برای توضیح بهتر این مساله استفاده کنیم. فرض کنید یک فرد که در نیویوک زندگی می کند، جعبه شکلاتی را در اختیار دارد که از آن استفاده نکرده و به صورت کلی به آن احتیاجی ندارد. او علاقه دارد تا یک بازی بیسبال را تماشا کند اما بلیت آن را در اختیار ندارد. در سمت دیگر خانمی در لس آنجلس زندگی می کند که تمبری بسیار نادر در اختیار دارد. او اگر یک جعبه شکلات دریافت کند این تمبر را واگذار خواهد کرد. در انتها فردی دیگر نیز در آلاسکا زندگی می کند که به دنبال یک تمبر بسیار نادر است و اگر آن را دریافت کند در ازای آن یک بلیت برای تماشای بازی بسیبال در نیویورک به فرد مقابل اهدا خواهد کرد. در سیستم فعلی تبادل در جهان، این سه نفر به احتمال بسیار زیاد هیچگاه یکدیگر را پیدا نخواهند کرد. آنها دارایی هایی در اختیار دارند که به خاطر ناکارآمد بودن سیستم، اهمیتی نخواهند داشت. اما در دنیای ریپل فرد می تواند به سادگی اعلام کند که من جعبه شکلات در اختیار دارم و در سمت مقابل به بلیت تماشای بازی بیسبال احتیاج دارد. بعد از آن سیستم در کوتاه ترین زمان ممکن ترکیبی را به وجود می آورد که نیازهای کاربر را برطرف کند. همچنین این پلتفرم امکان انجام پرداخت از طریق هر ارزی همانند بیت کوین را با کمترین کمیسیون انتقال در حد 0.00001 دلار فراهم می کند. تنها دلیلی که باعث می شود این انتقال تقریبا رایگان نباشد برای جلوگیری از حملات DDoS است.

XRP چیست؟

باید گفت که XRP در واقع یک توکن است که از آن برای انتقال ارز در شبکه ریپل استفاده می شود. دلیل اصلی ساخت واحد XRP واسطه ای بین تراکنش پول بی پشتوانه حقیقی و ارزهای رمزنگاری شده است. در واقع XRP می تواند نمایانگر هر ارزی بوده و حتی به دلار یا یورو تبدیل شود. همانطور که در بخش قبل نیز گفته شد، هزینه تبدیل و انجام تراکنش با ریپل تقریبا چیزی نزدیک به صفر است. یک حقیقت جالب در مورد XRP این است که هزینه 0.00001 دلار برای انجام تراکنش بعد از موفقیت آمیز بودن عملیات از پلتفرم حذف شده و قابل بازگشت نیست. به همین دلیل با انجام هر تراکنش دنیا 0.00001 دلار فقیرتر خواهد شد. یکی از دلایل دیگر این شیوه طراحی جلوگیری از حملات اسمپرها بوده.

 

هر آن چیزی که باید در مورد ریپل (Ripple) بدانید
هر آن چیزی که باید در مورد ریپل (Ripple) بدانید

چه کسی ریپل را به وجود آورده است؟

این پروتکل در واقع نوعی از نمونه اولیه است که در سال 2004 طراحی شد. البته تاریخچه ریپل در حقیقت از سال 2013 آغاز می شود، جایی که Jed McCaleb موسس شبکه EDonkey از عده ای سرمایه دار برای سرمایه گذاری در Ripple Lab دعوت کرد. Chris Larsen یکی از سرمایه گذاران ریپل است. از نظر بسیاری از منابع او یکی از پول دار ترین افراد در زمینه ارزهای رمزنگاری شده است. Chris Larsen بیشتر با تاسیس مشترک چندین استارت آپ در زمینه سرویس های مالی آنلاین شناخته می شود. Jed McCaleb نیز یک برنامه نویس و کارآفرین بسیار مشهور است. او چندین استارت آپ مربوط به ارزهای رمزنگاری شده را راه اندازی کرده که شامل ریپل، Stellar، eDonkey، Overnet و حتی Mt. Gox می شود. او در زمان کارایی بسیار زیاد Mt. Gox بیش از 70 درصد از تراکنش های کل بیت کوین جهان را انجام می داد.

پروتکل الگوریتم توافقی ریپل چیست؟

برخلاف بیت کوین یا اتریوم، ریپل از ساختار بلاک چین استفاده نمی کند. یک ارز رمزنگاری شده بدون استفاده از بلاک چین شاید کمی عجیب به نظر برسد. سوال بزرگ این است که در صورت عدم وجود یک بلاک چین، چگونه می توان از صحت تراکنش ها اطمینان پیدا کرد؟ برای انجام این کار ریپل از تکنولوژی مخصوص به خود استفاده می کند. این تکنولوژی با نام پروتکل الگوریتم توافقی ریپل شناخته می شود. کلمه توافقی در نام این پروتکل به این معنی است که وقتی همه گره های حاضر در شبکه موافق باشند، هیچ مشکلی وجود ندارد. یک شهر باستانی را در نظر بگیرید که در زمین مبارزه آن همه منتظر تصمیم گیری برای انجامی کاری هستند. حتی اگر یک نفر در این جمع مخالف باشد، هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد. تا زمانی که توافق به صورت جمعی و کامل صورت نگیرید هیچ تصمیمی پیاده سازی نخواهد شد.

از ریپل چه استفاده ای می شود؟

 1. مبادله ارز با کمیسیون و هزینه پایین. ارزهای بسیار زیادی هستند که نمی توان آنها را به صورت مستقیم به یکدیگر تبدیل کرد. بانک ها برای انجام اینکار از دلار آمریکا به عنوان واسطه استفاده می کنند. پس به این خاطر دوبار کمیسیون مبادله دریافت خواهد شد چون ارز اولیه برای تبدیل به ارز ثانویه اول باید به دلار تبدیل شود. ریپل در واقع یک واسطه است اما هزینه تبادل در آن بسیار کمتر از دلار آمریکاست.
 2. انتقال بین المللی بسیار سریع. به صورت میانگین هر مبادله و تراکنش در ریپل به چهار ثانیه زمان نیاز دارد. این زمان را با یک ساعت یا حتی بیشتر در بیت کوین مقایسه کنید. این زمان در بانکداری سیستمی جهانی به چند روز افزایش پیدا می کند.
 3. اکوسیستم پرداخت. کاربر به صورت پایه می تواند ارز خود برای تراکنش بسیار سریع و ارزان استفاده کند.

مزایای استفاده از ریپل چیست؟

ریپل در اصل برای انجام تراکنش های روزانه طراحی شده بود و به همین خاطر بسیار امن تر از بیت کوین است. به همین دلیل تراکنش ها با سرعت و کمیسیون کمتری انجام خواهند شد. ریپل یک سازمان رسمی را افتتاح کرده تا توسط بانک ها استفاده شود. به همین خاطر این سیستم نسبت به ارزهای رمزنگاری شده دیگر کمتر مورد کنترل قرار می گیرد. ریپل توانایی مبادله با هر ارز یا حتی فلزات گران بها مثل طلا را دارد در حالی که کمیسیون تبادل بسیار کم است.

آیا ریپل سرمایه گذاری مناسبی است؟

در ابتدا باید گفت که هیچ چیزی به نام سرمایه گذاری کاملا امن وجود دارد. هر تصمیمی ریسک مربوط به خود را دارد. در هر صورت تصمیم نهایی با شماست. گرچه در قسمت پایین به مزایا و معایب ریپل خواهیم پرداخت.

مزایا:

 1. همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم، ریپل یک سازمان رسمی است که اعتماد بسیاری از بانک ها را به خود جلب کرده. ریپل یک استارت آپ دیگر نیست که از بلاک چین استفاده کند. آنها همچنین کمپانی بدون نام نیستند.
 2. بدون تورم. همه توکن ها در ابتدا ماین شده و در حال حاضر وجود دارند.
 3. هر چه قدر بانک ها بیشتر از ریپل به عنوان پلتفرم تبادل استفاده کنند، ارزش XRP افزایش پیدا خواهد کرد. اگر روزی همه بانک ها تصمیم بگیرند تا از سیستمی متحد به جای تبادل سنتی استفاده کنند، سرمایه گذاران ریپل شاهد سود بسیار خوبی خواهند بود.

معایب:

 1. این سیستم به صورت متمرکز فعالیت می کند. ایده اصلی ارزهای رمزنگاری شده دوری از سیستم های متمرکز است. در حالی که همه توکن های ریپل از قبل ماین شدند، توسعه دهندگان آن می توانند تصمیم بگیرند که در چه زمانی، چه مقدار از آن را وارد بازار کنند. پس می توان گفت به صورت کلی خرید ریپل چیزی شبیه به سرمایه گذاری در بانک است.
 2. در کنار متمرکز بودن، امروزه ریپل تقریبا در انحصار است چون 61 درصد از سکه های موجود در اختیار Ripple Labs قرار دارد.
 3. متن باز بودن. این تصمیم حرکتی بسیار هوشمندانه است اما وقتی کد ها در دسترس باشند تعداد زیادی از هکرها تلاش خواهند کرد تا به سیستم نفوذ کنند. حتی شاید برخی از آنها موفق شوند.

چرا ریپل مورد انتقاد قرار می گیرد؟

 • در حالی که لیست طولانی از بانک های معتبر وجود دارد که با ریپل کار می کنند اما بر اساس اطلاعات ارائه شده بسیاری از آنها صرفا در مرحله آزمایش از ریپل بهره می برند. تعداد بسیار محدودی از پلتفرم ریپل برای تبادل استفاده می کنند نه سکه های آن. پس شاید بتوان گفت که بانک ها هنوز چندان علاقه ای به استفاده از ریپل ندارند.
 • امکان نگه داشتن تراکنش وجود دارد. بزرگترین مثال در این زمینه Jed McCaleb موسس ریپل است که قصد داشت بیشا از یک میلیون دلار ریپل به فروش برساند. این تراکنش به نتیجه نرسید. بسیاری عقیده دارند که Jed قوانینی را نقض کرده که باعث به ثمر نرسیدن تراکنش شده. در هر صورت، امکان موفق نشدن تراکنش به صورت کلی ضد قواعد کلی ارزهای رمزنگاری شده است.

تفاوت های کلیدی ریپل و بیت کوین

ارزهای رمزنگاری شده و بلاک چین، جزئی جدید از زندگی مدرن است. شاید برخی از افراد در میان تمام اطلاعات موجود در مورد ارزهای دیجیتال در بازار سردرگم شوند. بدون شک شناخته شده ترین ارز رمزنگاری شده موجود در بازار بیت کوین است. گرچه ریپل نیز در حال حاضر روز به روز محبوب تر می شود. سوال اصلی این است که تفاوت میان بیت کوین و ریپل چیست؟ مزایا و معایت آنها چیست؟

هدف از پیدایش

بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال رمزنگاری شده با هدف پرداخت برای خرید سرویس و محصولات ساخته شد. ریپل در سمت مقابل برای استفاده توسط بانک ها و شبکه های پرداخت، انتقال پول و تبدیل واحد های ارزی به یکدیگر ساخته شد. ایده اصلی از ساخت ریپل، به وجود آوردن سیستمی بود که از طریق آن تبدیل واحد های ارزی به یک دیگر با سرعت و هزینه کمی انجام شود. همچنین این سیستم امنیت بیشتری حتی نسبت به سیستم سوئیفت دارد.

تکنولوژی های استفاده شده

بیت کوین بر پایه بلاک چین ساخته شده که از ماینینگ برای دسترسی به سکه های بیشتر استفاده می کند. در سمت مقابل ریپل از سیستم بلاک چین استفاده نمی کند بلکه تمام گره های حاضر در شبکه باید تراکنش را تایید کنند. شبکه ریپل توسط سرورهای مستقل مدیریت می شوند که تراکنش ها را همیشه با یکدیگر مقایسه می کند. در هر ثانیه، دفتر حساب جدیدی در ریپل به وجود می آید.

پاداش برای ماینینگ

ریپل به نوعی طراحی نشده از ماینینگ در آن استفاده شود. دلیل اصلی تفاوت ارزهای بیت کوین و ریپل نیز همین است. ماینرهای بیت کوین معمولا به ازای کار خود چند بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می کنند. در سمت مقابل توکن های XRP از قبل ماین شدند که تعدادی از آنها به بازار عرضه شده و مقدار زیادی از آن در صورت صلاح دید سازمان مربوطه به بازار عرضه خواهند شد. بیت کوین از قبل ماین شده نیست و محدودیت 21 میلیون واحدی برای آن در نظر گرفته شده است.

نشر واحدها

بیت کوین تقریبا در سرتاسر جهان وجود دارد. در سمت مقابل 60 درصد توکن های XRP تحت مالکیت ریپل قرار دارد. ارزش ریپل در مقابل بیت کوین بسیار بسیار کمتر است.

سرعت تراکنش و معاملات

برای انتقال دادن بیت کوین به زمان تقریبی 10 دقیقه نیاز خواهید داشت. ریپل در این زمینه بسیار بهتر عمل کرده و برای تایید تراکنش صرفا به 5 ثانیه زمان نیاز است.

یک دیدگاه بگذارید