پرش لینک ها

وب مانی چیست و چه کارایی دارد؟

وب مانی (WebMoney) یک شیوه آنلاین برای پرداخت و دریافت پول است. شرکت مربوط با همین نام در نوامبر سال 1998 میلادی در روسیه شکل گرفت که راهکار‌ی برای انتقال دلار آمریکا ارائه می‌کرد. این سیستم در حالی شکل گرفت که در سال 1998 شاهد بحران مالی کشور روسیه بودیم. در این سال قیمت دلار نسبت به پول ملی روسیه به شدت افزایش پیدا کرد.

کاربران وب مانی، منابع مالی خود را در مفهومی به نام کیف ذخیره می‌کردند که در واقع مکانی برای نگه داری پول الکترونیکی بود. منابع مالی نگه داری شده در این کیف در واقع همان دارایی بود که به عنوان ارز در نظر گرفته می‌شد. دارایی‌های اساسی برای واحد‌های وب مانی در واقع توسط شبکه‌ای جهانی از کمپانی‌ها که به عنوان ضامن در این سیستم پرداخت ظاهر می‌شوند، نگه داری خواهند شد. ضامن‌ها، سپرده گذاری ها را دریافت کرده و بر اساس آن واحد‌های وب مانی را در اختیار کاربر قرار خواهند داد. انتقال وب مانی می‌تواند برای پرداخت همتا به همتا (peer-to-peer) مورد استفاده قرار گیرد. هزینه انتقال وب مانی در حدود 0.8 درصد است. این 0.8 درصد در بالاترین حالا می‌تواند 50 یورو باشد در حالی که شاید 0.8 درصد انتقال حتی بیشتر از این مبلغ باشد.

یکی از سرویس‌های ارائه شده توسط وب مانی، انتقال آنلاین INDX نام دارد. در واقع INDX ابزاری آنلاین است که کاربر می‌تواند از طریق آنها اوراق بهادار مشتق که با نام Notes شناخته می شوند را با امنیت بالا به خاطر سهم کمپانی‌ها معامله کند. همچنین باید گفت که وب مانی می‌تواند از طریق INDX برای انتقال بیت کوین، لایت کوین، اتر، بیت کوین گلد، ریپل، دش و مونرو مورد استفاده قرار گیرد. در واقع INDX به صورت رسمی از ارز‌های رمزنگاری شده اشاره شده پشتیبانی می‌کند.

 

وب مانی چیست و چه کارایی دارد؟
وب مانی چیست و چه کارایی دارد؟

در ژوئن سال 2013، دولت اوکرایت تجهیزات کامپیوتری را ضبط کرد که توسط ضامن‌های اکراینی برای نگه داری تقریبا 7.5 میلیون دلار استفاده می‌شدند. بدین ترتیب استفاده از وب مانی و تمام تراکنش‌های مرتبط با آن در کشور اکراین ممنوع اعلام شد. وزارت درآمد و کار اکراین اعام کرد که که بی نظمی‌های بسیار بزرگ در زمینه فعالیت‌های این شرکت که به عنوان ضامن وب مانی در این کشور کار می‌کرد و همچنین قوانینی که تحت آن فعالیت می‌کردند به هیچ وجه توسط بانک ملی اکراین تایید نشده بود. این وزارت از وب مانی به عنوان یک سیستم غیر قانونی یاد کرد که به نظر آنها از آن به عنوان ابزاری برای پول شویی و فرار مالیاتی استفاده می‌شد. در انتها نیز بانک مرکزی این کشور استفاده از وب مانی را به صورت کلی ممنوع اعلام کرد. البته استفاده از تراکنش‌های وب مانی در هفته‌های بعد از ممنوعیت در اکراین ادامه پیدا کرد.

در ماه ماچ سال 2015، بعد از برگزاری جلسات دادگاهی، حساب بانکی ضامن‌های اکراینی آزاد شد. در ادامه سال 2015، بانک مرکزی اکراین همکاری خود را با WebMoney.UA آغاز کردند. در ماه نوامبر سال مذکور میلادی، موسسه وب مانی اروپا که در کمبریج بریتانیا قرار دارد لیسانس استفاده از پول الکترونیک را در مناطق تحت پوشش اقتصادی اروپا را صادر کرد.در سال 2015 وب مانی برنامه سرمایه گذاری جمعی را آغاز کرد. این سرمایه جمع آوری شده برای پیاده سازی و استفاده از پروژه‌‌ای مخصوص به اهدا، تمرین در خرید دست جمعی و برنامه ریزی استفاده می‌شد. در ماه می سال 2018، بانک مرکزی اکراین بار دیگر ثبت رسمی پرداخت داخلی با استفاده از وب مانی را لغو کرد. سپس بار دیگر استفاده از این سیستم به لیست تحریمی این کشور اضافه شد.

سیستم انتقال پول وب مانی راهکاری ارائه کرد که از طریق آن پرداخت‌ها با استفاده از پذیرش QR code برای رستوران‌ها و یا مغازه ها امکان‌پذیر شد. تنها کاری که لازم بود این است که مشتری برای پرداخت هزینه سرویس یا محصول خریداری شده QR Code مخصوص را اسکن کرده و برای پرداخت هزینه‌ها، آن را تایید کند. در سال 2019 برگر کینگ شعبه روسیه همکاری خود با وب مانی را آغاز کرده تا مشتری‌ها بتوانند صرفا با اسکن کردن QR Code توسط گوشی‌های هوشمند خود هزینه مربوط به غذا خریداری شده را پرداخت کنند. همچنین در سال 2019 اسبربانک روسیه اعلام کرد که آنها همکاری خود را برای پیوستن به اکوسیستم انتقال بلادرنگ وب مانی را آغاز کردند. بدین ترتیب مشتری ها می‌توانند تراکنش و انتقال پول خود را به صورت بلادرنگ از طریق کارت‌های اسبربانک به کیف پول وب مانی یا برعکس را به راحتی انجام دهند. برای انجام اینکار صرفا شماره تلفنی که حساب با استفاده از آن افتتاح شده است نیاز خواهد بود و کاربر نیازی به انجام فعالیت یا دریافت رمز دیگری از بانک نخواهد داشت. سیستم انتقال وب مانی همچنین به تازگی راهکار جدید ویدیویی برای شناسایی به نام VideoID ارائه کرده است. برای استفاده از این ویژگی کاربر باید کارت ملی شناسایی خود را همراه با یک گوشی هوشمند مجهز به دوربین در اختیار داشته باشد. بدین ترتیب دیگر اجرای مراحل احراز هویت سنتی الزامی نخواهد بود.

یک دیدگاه بگذارید